google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KİŞİSEL GELİŞİM

Bulunduğun Yere Ait Hissedememek

Başlıkta yer alan konu, günümüzde mutsuz insanların en büyük problemlerinden biri. Okuduğunuz bölüme, çalıştığınız firmaya, arkadaşlarınıza, sevgilinize, ailenize.. Bu denklemlerden birinde bile ait hissedememe durumu olduğunda hayatınızda pek çok problem ortaya çıkıyor. Temiz bir bardak suyun içine atılan ufak kir parçasının artık o suyu içilemez yapması gibi düşünebilirsiniz. Bu nedenle hayatınızın puzzle’ını oluşturan her parçada aidiyet hissetmelisiniz. Bunun yolu ise kendinizi belli aralıklarla analiz etmekten geçiyor. Bu sayede uzun vadede mutluluğu ve iç huzuru elde edebilirsiniz.

Örneğin okuduğunuz bölümü ele alalım. Eğer kendinizi o bölüme ait hissetmiyorsanız okumanızın hiçbir anlamı yok, sadece vakit kaybediyorsunuz. “1-2 yıl kaybetmeyeyim” diye düşünebilirsiniz fakat aslında o 1-2 yılı isteksizce okuduğunuz için yine kaybediyorsunuz. Üstelik ait hissetmediğiniz bölüm, beraberinde ait hissetmeyeceğiniz mesleği de getireceği için daha uzun vadeli mutsuzluk vaat ediyor. Ya da çevrenizdeki insanların size keyif vermediğini, konuşmalarının size bir şey katmadığını varsayalım. Uzaklaşın bu durumda. Mümkün olduğunca kimseyle bağınızı tamamen koparmayın fakat öncelikleriniz arasında olmasın. Bunun yerine sizi tam olarak kabullenecek, bir üst seviyeye çıkaracak ve kendinizi ait hissedeceğiniz insanları en yakınınızda tutmaya çalışın. Bu süreçte iletişimi önceliğiniz haline getirin ve bunu ifade gücü olarak kullanın. Eğer çalıştığınız işte kendinizi ait hissetmiyorsanız, bunu yöneticilerinize ve ailenize iyi bir iletişim biçimiyle ifade edin. Bazı insanlar size çok iyi gelmiyorsa bunları –elbette karşı tarafı rencide etmeyecek bir üslupla- anlatarak biraz daha alt seviyelerde olacaklarını söyleyin ya da hissettirin. Bazen gereğinden fazla reaksiyon verip iletişimi tamamen kesebilirler, bu da hayatınızdaki radikal yenileşmenin bir yansıması olarak doğal bir sonuçtur.

Her zaman doğru karar veremeyebilirsiniz, bazen yanlış bölümde, yanlış çevrede ya da işte bulabilirsiniz kendinizi. Önemli olan, bu yanlışları sonuna kadar götürmeyin. Kendinize bir kapı bulup oradan çıkın. Herkes hayata bir kere geliyor ve belli bir zaman diliminden sonra kendisine ayrılan sürenin sonuna gelecek. Bu kısa sürede iç huzurunuzu korumayı, var olduğunuz kişilere ve yerlere ait olmayı önceliklerinizden biri haline getirin.

%d blogcu bunu beğendi: