google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KİŞİSEL GELİŞİM

Başarısızlığın Getirdiği Kazançlar

Hiçbir insan hayatının her aşamasında başarılı olamaz. Bugün zirvede yer alan isimler de zamanında başarısızlık yaşamış ya da bundan sonraki süreçte yaşayacaktır. Bunu emin bir şekilde söyleyebilmemizin sebebi ise, hayatın işleyişinin bu şekilde olması. Bazen öncelikli olarak başarısızlık sunulurken bazen de başarıyı erken yakalayıp sonrasında başarısız olan kişileri görmekteyiz. Tüm bunlar, kişinin olgunlaşmasını sağlayan birer vaka örneği aslında. Bunu bilmeniz, hayata daha farklı bir şekilde bakmanızı sağlayacaktır.

Bugün dünyanın en başarılı birkaç iş insanından biri olan Elon Musk da yakın tarihte 6 yıl boyunca başarısızlık yaşadı. 2002’de Paypal sayesinde elde ettiği 180 milyon doları ağırlıklı olarak Tesla ve SpaceX’e ayıran Musk, 2008’e kadar başarısızlıklarla uğraştı. Araba teslimleri beklediği tarihte gerçekleşmedi, yatırımcılar sürekli olarak baskı yapıyordu, uzaya gönderdiği roketler karaya düzgünce iniş yapamıyordu, sonrasında kurduğu SolarCity’nin panellerinde arızalar çıkmaktaydı.

Bir başka örnek, Instagram’ın kurucu ortağı Kevin Systrom. Instagram, Systrom’ün ilk projesi değildi. Daha önce aynı ortakla birlikte Burbn adlı bir proje yapmışlardı ve o kadar kötü gitmişti ki, 6 ayın sonunda projeyi bitirmek zorunda kaldılar. Aynı ikili Instagram’a giriş yapınca iyi bir kitle elde ettiler ve bu kitleyi kullanarak Facebook’un 1 milyar dolar verip şirketlerini satın almalarını sağladılar.

Bu iki hikaye bize şu mesajı veriyor; başarı, çoğu zaman ilk deneyişinde gelmez. İlk başta biraz sendelersin, hatalar yaparsın, tecrübe kazanırsın. Sonrasında oradan elde ettiğin dersler seni olduğundan daha birikimli ve olgun bir karaktere taşır. Bu bazen bir denemede olur, bazen iki, bazen üç.. Başarısız olduğun anlarda o başarısızlığın tadını çıkar. Röportajlarda hem Elon Musk’a hem de Kevin Systrom’e, başarısız oldukları o dönemler sorulduğunda büyük bir keyifle anlatıyorlar. Çünkü biliyorlar ki, bugünkü başarılarının altında o başarısızlıklardan beslenen güçlü bir yapı var. Elbette hayatta başarısızlıklar yaşayacaksınız, belki bazen –argo tabirle- kazık yiyeceksiniz, belki de en güvendiğiniz insanlar sizin başarısız olacağınızı söyleyecek. Bu anlarda şunu bilin: Eğer gerçekten o işi yapmayı istiyorsanız, dirayet gösterip yola devam ettiğinizde başarılı olacaksınız. Bunu bilmek, başarısızlık sürecini çok daha çekilir kılacaktır. Şunu da hep hatırlayın; hayatımız boyunca bir yolculuktayız. Yolun sonuna giden bir değil, birden fazla güzergah var. Varış çizgisine odaklanmak yerine güzergahtaki ağaçları, gülleri, dikenleri keşfetmeye çalışın. Çünkü yolunuza devam ederseniz o varış çizgisi bir şekilde gelecek ve hedefe varmış olacaksınız.

%d blogcu bunu beğendi: