KİŞİSEL GELİŞİM

“Keşke”leri “İyi Ki”lere Çevirmek

Pek çok insan, zaman zaman psikolojik olarak üzerinde sanki bir yük varmış gibi hisseder. Bunun en önemli sebeplerinden biri keşkelerdir. Hatalı olduğu düşünülen kararlar belli periyotlarla düşünülerek insanı yorar. Stres dediğimiz pek çok hastalığın başlangıcı olan süreç de aslında bu şekilde başlar. Bu nedenle keşkeleri gözden geçirmek ve onları iyi ki olarak görebilmek önemlidir. Bu durumda elbette iyi ki dediğiniz her şey iyi olmayacaktır. Sonuçta yanlış karar verilen anlar da olabiliyor fakat bunları bir hayat deneyimi olarak görmelisiniz.

Büyüklerimizin de söylediği gibi, ölüm dışında her şeye çare var. Bu düşünceyi içselleştirdiğinizde keşkeleri büyük oranda kaldırdığınızı göreceksiniz çünkü çözümler de sonraki aşamada gelişecek. Örneğin, söylediğiniz bir cümleden dolayı kırılan dostunuzla iyi iletişim kurduğunuzda bu kırgınlığın geçtiğini göreceksiniz. Aynı şekilde, eğer emek verdiğiniz bir konuda iş fırsatı oluştuysa ve onu kaçırdıysanız bir kez daha fırsat size gelecektir. Hayat öyle saliselere bağlı bir olgu değil. Yeter ki olgunluğunuzu ve pozitif düşünce tarzınızı koruyun. Ayrıca bu durumları bir ders içeriği olarak görün. Demek ki dostunuza söylediğiniz o cümleyi bir başkasına söylememeniz gerekiyor. Ya da daha önce gelen iş fırsatı gibi fırsatlar geldiğinde onu değerlendirmelisiniz. Bunları sadece teoride bilmek insanı eksik bırakır, o nedenle uygulamada yaşamanız gerekiyor. Burada önemli olan, keşke dediğiniz olaydan sonraki tutumunuz. Eğer sonraki süreçte hatanızdan ders çıkarıp o doğrultuda ilerlerseniz hayat sizin için yine olumlu noktaya gelebilir. Bu da hatalarınıza ders çıkarılacak olay şeklinde bakmanızı sağlayacağı için aslında birer “iyi ki” olacaktır.

Herkes hata yapabilir, bazen bazı yerlerde yanlış kararlar verebilir. Önemli olan, sonraki süreçte bu yanlışları nasıl yönetebildiğinizdir. Eğer o yanlışların üstünü örterseniz kısa ve/veya uzun vadede keşke olarak karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle onlarla ilk andan itibaren yüzleşin, size uzun vadede mutluluğu ve iç huzuru sağlayacak şekilde düzelmesini sağlayın. Böylece keşke gibi görünen durumlar sizin için iyi ki’lere dönüşür, daha yaşanılabilir bir hayata sahip olmanızı sağlar.

%d blogcu bunu beğendi: