Çevre Mühendisliği KARİYER MÜHENDİSLİK İİBF

Karbon Vergisi’nin Sunacağı Kariyer Olanakları

Karbon Vergisi her ne kadar çeşitli ülkelerde uygulanmaya başlasa da henüz genel olarak yayıldığını söyleyemeyiz. Öte yandan, bu sistemi uygulamaya başlayan birkaç ülkenin açıkladığı verilerden dolayı çıkarsak uzun vadede diğer ülkelere de yayılma olasılığı hayli yüksek. Özellikle de Paris İklim Anlaşması ile birlikte ülkelerin çevreye dönük çalışmaları daha da arttı ve bu gibi çalışmalar daha yüksek sesle dile getirilmeye başladı. Bunun sebebi elbette sadece ülkelerin hassasiyeti değil, mevcut çevreye zarar veren çalışmaların uzun vadede büyük problemler getirecek olması. Bu nedenle Karbon Vergisi gibi çözümlerin kısa ve orta vadede uygulanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Karbon Vergisi’nin esas amacı, şirketlerin çevreci çözümler geliştirmesini sağlamak. Bunu yapamayanlar ise tıpkı poşet ücretinde olduğu gibi ekstra vergi ödeyecekler. Bu durum devletler için yeni kazanç getirmekle birlikte şirketlere de ekstra sorumluluk yüklemekte. Olayın olumlu taraflarına bakarsak; çevreyi korumanın yanı sıra bu yeni vergi, yeni kariyer imkanları da sağlayacak. Örneğin, şirketler çevreci politikalar geliştirmeleri için uzmanları istihdam edecek. Stratejistler bunun planlama tarafında yer alırken, sadece bu alanda çalışan yazılımcılar da olacak. Tıpkı sosyal medya uzmanlığında olduğu gibi hem ajanslar bu hizmeti dış kaynak kullanımı (outsource) olarak sunarken hem de firmanın içinde bu konuda çalışanlar olabilecek. Bu süreçte yapacağınız çalışmalarla şirketlerin konuyla ilgili istihdam yaratma sürecini kısaltabilirsiniz. Bankaların hesap ekstresi ve dekontları mail olarak göndermesi bu konudaki örneklerden biri. Aynı şekilde sağlık ocaklarında e-reçete kullanımı da bu konuda yapılan çalışmalar arasında.

Dijital dünya kendi habitatını yaratırken gerçek dünyadaki pek çok unsuru da bu habitata dahil ediyor. Bu sürecin kazananları ise gerçek hayattaki rutinleri dijital dünyaya taşıyan aracılar. E-ticaret bunun başlangıcıydı, sosyal medya önemli bir merdiven oluşturdu. Şimdi bir kat daha çıkmak için çevreci ve faydalı projeler geliştirecek uzmanlara ihtiyaç duyuluyor. Çünkü bu sayede maliyetler de azalacak. Şirketlerin bu alanı tercih etmelerinin sebeplerinden biri de bu aslında. Elbette karbon vergisiyle birlikte kâr etmenin dışında zarar edecek olmaları, çevreci politika konusunda isteklerini artırmakta.

KAYNAKLAR: https://www.carbontax.org/blog/2018/11/19/here-comes-the-green-new-deal/https://www.verginet.net/dtt/1/karbon-vergisi.aspx

%d blogcu bunu beğendi: