Hayatınız boyunca pek çok kez sizden ikinci şansı isteyen insanlar olmuştur. Tabi aynı şekilde sizin ikinci şans istediğiniz durumlar da yaşanmış olabilir. Bu noktada verilen kararların kesin bir doğrusu yok, kişisel deneyimlerden kaynaklı öznel doğrular geçerli olmakta. Benim bu konudaki doğrum ise, hayattaki her şeye -bir noktaya kadar- tecrübe gözüyle bakmak.

Örneğin, bir kez kaza yapan şoförün arabasına binebilirim çünkü o kazanın nasıl bir şey olduğunu daha iyi biliyordur ve tekrarını yapmamak için çabalar. İki ve daha fazla kez yapmışsa artık o sorumsuzluğa girer ve çekimser davranırım. Aynı şekilde, bir kez hata yapan insanı affetmek benim için normaldir. Çünkü hatayı deneyimlemiştir ve boyutunu görmüştür. (Elbette burada hatadan kaynaklı yaptırımların neler olabileceğini hissetmesi gerekiyor.) Eğer bir kez daha tekrarlanırsa bu kez yine araç sahibi örneğinde olduğu gibi işin sorumsuzluğa vardığını söyleyebiliriz. Bazen insanlar bunun kötüye kullanılabileceğini, karşı tarafın “nasıl olsa affediyor” diyerek aynı hataları devam ettireceğini düşünmekteler. Buradaki püf nokta ise; karşı tarafa hayata bakış açınızı sunmak. Eğer karşı taraf gerçekten iletişim kurmanızı gerektiren kalitede ise bu perspektifinizi anlayıp o doğrultuda hareket edecektir. Aksi takdirde ise zaten sizinle ilgili bir durum yok, karşı tarafı hayatınızdan elemine edip yolunuza devam etmeniz gerekiyor. Makine olmadığımız ve duygular barındırdığımız için bu süreçte duygusal açıdan zarar görmemiz çok normal fakat uzun vadeli mutluluk için bazen prensiplere göre hareket etmek büyük bir öneme sahip. Genellikle insanlara ikinci şansı verip değişimlerini gözlemlemek bu nedenle –istisnalar hariç- önerdiğim bir yaklaşım.

İnsanları daha yanlış yapmadan önce tanımak çok güzel olabilirdi fakat bu pek mümkün değil, hayat tecrübesi denilen kavramın güzelliği de bundan kaynaklı. Yapabileceğiniz en iyi şey ise “Hayatı Anlamlandırma Yolculuğu” adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi; bütün bu problemlerin yalnızca bir durumdan ibaret olduğunu kabul etmek. Sonrasında hatayı yapan kişilere karşı tutumunuz ise tamamen sizin bakışınıza ve karşı tarafın niyetine bağlı. Yine de bu anlarda yukarıdaki bakış açısını göz önünde bulundurmak olaylara daha sakin bir şekilde bakmanız için fayda sağlayacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: