League of Legends ile hayatımıza giren e-spor kavramı artık çok daha büyük bir öneme sahip. Üzerinde durulması gereken nokta ise, bu önemin her geçen gün daha da artması. Dolayısıyla şu anda herkesin bu yeni sektörü incelemesi ve kendisi adına oluşabilecek fırsatları düşünmesi gerekiyor. Şu anda ekosistemin bazı parçaları oluşmaya başladı: Youtube/Twitch yayıncıları, etkinlik organizatörleri, oyuncular.. Şu anda pastanın büyüklüğü nispeten daha ufak olduğu için direkt piyasanın içindekiler kazanç elde ediyorlar. Önümüzdeki süreçte yetişkinlerin e-spor dünyasına daha fazla girmesiyle birlikte dolaylı işler de ortaya çıkacak: Takım formalarının mağazalarda satılması, takımların kendi portallarının olması ve oralarda ücretli hizmetlerin satılması bunlardan en öncelikli olanlar.

E-sporun gelecekteki bu yükselişinin en önemli sebebi, oyun platformları internetin kendisiyle aynı önemi sahip olacak. Netflix sayesinde dizi-film-belgesel izlenme oranının geldiği noktayı düşünürsek e-spor alanında da bunun olacağını beklemek çok zor değil. Üstelik e-spordaki taraftarlık anlayışı ve çok daha artan oyun platformlarıyla birlikte geleceğin en büyük sektörlerden birisi burada oluşacak. Sizlerin bu noktada yapabileceği ise, e-sporun geleceğine etki edecek işler ortaya koymak. Psikoloji, İstatistik, İşletme, Tasarım gibi pek çok bölümün e-spor sayesinde fark yaratması mümkün. Tıpkı futbol takımlarında olduğu gibi, e-spor takımlarının maç içi istatistiklerini ortaya koyan veriler çıkarıp bunları veri işleme tekniğiyle sistematik hale getirebilirsiniz. Pek çok kurum bu gibi sistemleri satın alacaktır. Ayrıca e-spor oyuncularının en yüksek verimlilikle maçlara odaklanmaları için yeni teknikler geliştirebilir çünkü dijital dünyada sporcu olmak normal dünyadan çok daha farklı. Aynı şekilde e-spor takımlarının geniş çevrelere yayılması için ürünlerinin yaygınlaşması gerekiyor. Futbol takımlarının lisanslı ürünleri gibi yaygınlaşacak bu ürünlerin amacına ulaşması için en önemli engellerden birisi tasarım. Bu nedenle e-sporun ruhunu bilen ve insanların ruhuna dokunabilecek tasarımcılara ihtiyaç duyulacak. Bu konudaki en önemli eksikliklerden birisi, bu dünyayı hem ülkemizde hem de yurt dışında pazarlayacak İşletme ve Endüstri Mühendisliği mezunları.

Yukarıdaki çalışma alanlarını geleceğin konuları gibi değerlendirsek de şu anda başlamayı gerektiriyor. Uzakdoğu ülkelerinin e-sporda bu kadar iyi olmalarının en önemli sebeplerinden birisi, e-sporun gücünü diğer bölgelerden çok daha önce fark etmiş olmaları. Türkiye pazarının da en azından e-sporun geleceğinde söz sahibi olması için bu sporun gelişim evresinde katkı yapması gerekiyor. Bu evrede bireysel olarak yapabilecekleriniz ise aslında genel olarak yukarıdakiler gibi olacak. Bu konuda ülkemizde ciddi bir farkındalık oluştuğu için somut çalışmalar yaptığınızda önemli geri dönüşler alabilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: