google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Diksiyonu İyileştirme Yolları – I: Sesli Kitap Okumak

Diksiyon, karşı tarafa kendimizi ya da fikirlerimizi anlatmak için en önemli araçlardan birisi. Bu nedenle, diksiyonu oluşturan her detayın da aynı kalitede olması gerekiyor. Konuyla ilgili en sık görülen problemlerden biri ise gereğinden fazla hızlı ya da yavaş konuşmak. İlginin bu kadar rahat dağılabildiği günümüzde maalesef ikisine de pek yer yok. Bu elbette içinizdeki konuşma motivasyonunu düşürmesin. Yapmanız gereken şey, bu dezavantajları giderip daha iyiye ulaşmak olmalı. Bununla ilgili olarak en sık önerilen ve hızlı geri dönüş sağlayan çözüm ise sesli kitap okumak.

Neden sessiz değil de sesli kitap okunmalı sorusunun yanıtı ise; çünkü sessiz okuduğunuzda gözleriniz pratik yapıyor. Oysa ki sizin ihtiyacınız olan şey ağzınızın pratik yapıp yavaş konuşmaya alışması. Bu kapsamda, kitabı okurken mümkün olduğunca okuduğunuz kelimelerin ilk harflerini işitmeye çalışın. Aksi takdirde cümleyi bir an önce söylemeye çalışıp kimsenin anlamamasına neden olacaksınız. Bu durumda olan yine size olacak çünkü muhtemelen bir ya da iki defa daha cümlenizi tekrar edeceksiniz. Sesli okumak en çok bu noktada fayda sağlamakta. Kitaptaki her kelimeyi anlamaya çalıştığınızda artık dilinize karşı baskın geldiğinizi hissetmeye başlayacaksınız. Bu da cümlelerinizi daha anlaşılır ve etkili kurmanızı sağlayacaktır. Bu çözümün yavaş konuşanlara da katkı sağladığını söyleyebiliriz. Sesli okuma sayesinde konuşmanız artık belli bir ritim yakalayacağı için konuşurken o duruma ayak uyduracaksınız. Böylece insanların konuşmanızdan sıkılmasının önüne geçebilirsiniz.

Elbette bazı dezavantajlı durumların önüne geçemezsiniz ve aslında bazen o durumlar sizi olduğunuzdan daha iyi gösterebilir fakat hızlı ya da yavaş konuşmak böyle bir şey değil. İsteğe bağlı olarak geliştirebileceğiniz için, toplum sizden yapabileceğiniz en iyi konuşmayı yapmanızı bekler. Siz de hem kendinizi daha iyi hissetmek hem de insanları ikna edebilen birisi olmak için sesli kitap okumayla bu alışkanlığı edinebilirsiniz. İnsan beyninin, yaklaşık 20-25 kez tekrar edilen bir şeyi oto-kontrol olarak benimsediğini düşünürsek bu pratiği 3 hafta boyunca yapmanız sizi önemli bir noktaya taşıyacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: