İnsanın kendisini geliştirmesinin önündeki en büyük engellerden biri, karşıdan nasıl gözüktüğünü bilememesi. Bunu görünüşten ziyade jest-mimikler, konuşma akışı ve kendini ifade açısından söylemekteyiz. Bu nedenle diksiyon konusunda gelişmenin yolu, kendinizi gözlemlemizden geçiyor. Video çekmek bu konuda kişisel olarak da uyguladığım etkili çözümlerden birisi. Ses kaydında insan kendisini gözlemliyormuş gibi hissedemiyor, o nedenle video daha iyi sonuçlar vermekte.

Video çekmeden önce bir konu belirleyin ve o konuda kendinize 1-2 sayfalık yazılar hazırlayın. İlk başta ekran karşısındayken onlara bakarak okuyabilirsiniz. Yeter ki vurgular, tonlamalar ve konuşma akışı iyi olsun. Çünkü bunlar iyi olmadığında anlattığınız şeyi çok iyi bilseniz bile karşı tarafa onu aktarmanız hayli zor. Videoyu izlediğinizde hatalarınızı ve doğrularınızı gözlemleyebileceksiniz. Bu da bir sonraki seferde bir şeylere daha çok dikkat etmenizi sağlayacak. Bu süreci atlattığınızda ise artık kağıda gerek kalmadan anlatarak konuşabilirsiniz. Yine de konu başlıklarını ve anahtar kelimeleri yazmanız açısından bir kağıdın olmasında fayda var. Bunu sürekli olarak tekrar ettiğinizde akıcı konuşmak artık bir rutininiz haline gelecek. Çünkü tekrar tekrar video çekip aynı şekilde tekrar tekrar onu izlediğinizde başkalarına gerek kalmadan o hataları ve nasıl düzeltileceğini kendiniz deneyimleyebileceksiniz.

Bir şeyleri sunabilmek ve hikaye anlatabilmek artık her mesleğin parçası haline geldiği için bu gibi ufak teknikler kullanmak oldukça değerli. Aksi takdirde önemli bir etkinlikte bunu tecrübe etmek size hem kariyer hem de özgüven açısından daha büyük problemler yaşatabilir. Bu süreci yaşamadan önce kendi kendinizi eleştirip pratik yaparak ilerlemek bir üst basamağa hazır olmanızı sağlayacaktır. Evet, mükemmeliyetçiliğe gerek yok; gerektiğinde üst basamaklara çıkacaksınız fakat oraya mümkün olduğunca en hazırlıklı şekilde çıkmalısınız. Böylece altyapınız iyi olur ve problem yaşadığınızda sizde çok büyük bir negatif etki yaratmaz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: