Rota Önerileri

Rota Önerileri #3 – Doğançay Müzesi

Burhan Doğançay, Türk resim tarihinin en saygın isimlerinden biri. Tablolarının milyon liralara alıcı bulması da bunu kanıtlayan durumlardan birisi. (2009 yılında Mavi Senfoni adlı tablosu 2.2 milyon liraya alıcı bulmuştu.) Her ne kadar sanatı maddi karşılığıyla ölçemesek de insanların duyduğu bu ilginin, Burhan Doğançay’ın yaptığı etkiye duyulan saygıdan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Vefatının üzerinden geçen 6 yılda Doğançay’ın eserleri her geçen gün daha da iyi anlaşıldı ve müzenin de etkisiyle anlaşılmaya devam ediyor.

Burhan Doğançay’ı tanıma konusunda en iyi rehberlerden olan Doğançay Müzesi 15 yıl önce açıldı. Burhan Doğançay ve babası Adil Doğançay’ın tablolarının yer aldığı müze, her iki sanatçının da gelişim evrelerini gözlemleyebilmemizi sağlıyor. Girişi ücretsiz olan müze, bu açıdan da çok değerli çünkü Batı Avrupa’da ülkesinin bu kadar önemli ressamlarının müzeleri ortalama 15-20 euro civarındadır. Bu vesileyle de Doğançay Ailesi’ne teşekkür etmiş olalım.

Sergiye gittiğinizde ya da internetten araştırdığınızda Burhan Doğançay’ın tablolarıyla ilgili şunu görebilirsiniz; Doğançay’ın tablolarında hikaye vardır ve sadece resme bakanlar bunu görmeyebilirler. Herkes için aynı keyfi verir mi bilemiyorum fakat benim için hikayelerin peşinde koşanlar için müthiş keyif vereceğini söyleyebilirim. Tabloya bakarken bir yandan hikayesini araştırdığınızda sanki ressamın dünyasına giriyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Müzede yer alan hikayeler de bu açıdan çok değerli. Bu sayede Burhan Doğançay’ın neyi yansıtmak istediğini görüp sanat anlayışını bu doğrultuda değerlendirebiliyorsunuz.

Tarlabaşı’ndan Taksim’e çıkan sokakta yer alan bu müze, Beyoğlu çevresine yolunuz düştüğünde mutlaka gidilecekler listenizde yer almalı. Aslında sadece müze için gidip tüm eserlerin hikayelerini de okuyarak saatlerinizi geçirmek çok daha keyifli ve anlamlı olacaktır fakat gün içindeki yoğunluklarımızı düşünürsek bunun herkes için mümkün olmadığını görebiliyorum. Bu nedenle en azından Türkiye’de modern ressamlarından birini keşfetmek ve eserlerini yakından incelemek için uğrayıp tablolarına göz atmanızı öneririz.

%d blogcu bunu beğendi: