google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KİŞİSEL GELİŞİM

Kendinizi Yanlışlarınızla Sevin

İçinde bulunduğumuz hayat bize her şeyi mükemmel yapmamızı söylese de aslında bu kimse için böyle değil. Kimse her zaman mükemmel tercihler yapmıyor ve herkesin yanlışları var. Çünkü hayat böyle yaşanır. Her zaman, insanların istediği o ideal profile uymayabilirsiniz, bazen yanlışları bizzat deneyimleyip bir şeyleri bu şekilde öğrenmeniz gerekir. Yanlış Tercihler Mahallesi adlı kitabında ne güzel anlatıyor bunu Mario Levi:

” ‘Bazen doğru bildiklerin yanlış çıkabilir’ dedi; ‘Bunu da ancak yaşayarak anlarsın. Ama unutma! Her yanlış kendi doğrusunu doğurur. Savaş son nefesimize kadar devam eder. Doğru değişir, sen değişirsin. Kazanırsın ve kaybedersin. Asıl mühim nedir bilir misin? Ben savaştım dersin, ben hiç olmazsa savaştım. Sen savaşı göze alamayanlardan kork, yenilenlerden değil.’ ” *

Arkadaşlarınızın hiç önermediği bir tutkunuzun peşinden gidebilirsiniz mesela. Başarılı olamadığınızı düşündüğünüz için bu durum sonradan size de yanlış gelebilir fakat bundan utanmayın, bunu kabullenilmiş bir pişmanlık olarak görmeyin. O deneyim size farklı bir hayat tecrübesi kattı, sizi olduğunuzdan daha yukarı seviyeye getirdi. Bunun nasıl olduğunu ileride noktalar birleştiğinde anlayacaksınız. Hiçbir şey denemediğinizde ise sizi olduğunuzdan daha ileriye taşıyacak detaylar olmaz hayatınızda. “Ben bunu denedim ya!” diyemezsiniz, hep başkalarının doğruları üzerine kurgulamışsınızdır çünkü bir şeyleri. Biraz kendinize yanlışlık yapma alanı yaratın. Hata yapın, düşün, kalkın, yolda öğrenin bir şeyleri..

Bu sürecin çok keyifli olduğunu vaat edemem. Özellikle de yanlış yaptığınızda çevrenizde “ben demiştim” diyenler olursa hayat sizin için çekilmez bir hâl alacak. Yaptığınız şeylerin karşılığını bulamazsanız içten içe kötü bir psikoloji oluşacak, belki kendinizi yetersiz ve başarısız hissedeceksiniz. Yine de diğerlerinden farklı bir yolunuz olacak artık. Diğerlerinin gittiği basit, dümdüz, hiçbir tadı olmayan yoldan sapmış olacaksınız. Bu da sizi bambaşka diyarlara götürecek ve bir noktadan sonra istediğiniz şeylere ulaşacaksınız. Bunun için; doğrularla ve yanlışlarla bezeli olan hayatınızı, daha doğrusu kendinizi sevin. Tüm doğru ve yanlış kararlarınızla bu sizsiniz. Bir şeyleri daha iyiye ya da daha kötüye götürecek olan da kendinize duyduğunuz sevgiye ve buna bağlı olarak alacağınız yeni kararlara bağlı..

KAYNAKLAR:* Levi, Mario. Yanlış Tercihler Mahallesi. İstanbul: Everest Yayınları, 2017.

%d blogcu bunu beğendi: