KARİYER

Ezhel’in Müzik Hayatından Kariyer Yönetimine Dair Üç Ders

1) Kendi Tarzınızı Yaratın: Ezhel’in bu kadar sevilmesinde en önemli olan unsurlardan birisi, hem müziği hem de duruşuyla kendine ait bir tarzının olması. Şarkılarında da yer verdiği Ankara kültürü, reggae-hiphop sentezi ve yer altı (underground) unsurları, birer metafor olarak Ezhel’in tarzını oluşturmakta. Aynı şekilde rasta saç stili ve hem müziğe hem de hayata bakış açısı onu farklı bir yerde konumlandırıyor. Dolayısıyla tüm bunlara baktığınızda, Ezhel’in hem müzikte hem de hayatında kendi tarzını yarattığını görebiliyorsunuz. Akılda kalıcılık, geniş kitlelere ulaşma ve sürdürülebilir başarı açısından kendi tarzınızı yaratmak fazlasıyla önemlidir.

2) Doğru Bildiğiniz Yolda Devam Edin: Ezhel yaklaşık 10 yıldır müzik piyasasında ve hep aynı yoldaydı. Sosyal medya sayesinde çok daha geniş kitlelere ulaşmış olsa da “Ais Ezhel” günlerinden bu yana hep kendi doğrularında ilerledi. Bu da bir zaman sonra hak ettiği konuma gelmesini sağladı. Sosyal medya olmasaydı belki de bu kadar bilinemeyecekti fakat yine de bu çalışmalarının karşılığını alacaktı, sosyal medya bu konuda bir aracı oldu. Bu durum hayatın her aşamasında geçerli. Bir tutkunun peşinden koştuğunuzda bir süre sonra insanlar da sizin tutkunuza dahil olmaya başlayıp başarıyı beraberinde getiriyor. Bu bazen geniş kitleler tarafından, bazen de daha ufak niş topluluklar sayesinde olmakta.

3) Globalde Var Olmayı Düşünün: Ezhel şu anda Türkiye’nin en çok dinlenen müzisyenlerinden birisi olsa da içindeki vizyon onu hep daha ileriye taşıyor. Şarkılarına Almanca/İngilizce altyazılar eklemesi ve Almanya’da İngilizce olarak röportaj* vermesi bu konuda attığı adımlardan ikisi. Bu çalışmaların nasıl bir sonuç vereceğini şu anda kestirmek elbette pek mümkün değil fakat bu vizyonu ve bu doğrultuda adım adım ilerlemesi, kariyeri açısından çok daha önemli başarılar elde edeceği mesajını veriyor. Tek başına açtığı ve yıllardır üzerine eklemeler yaparak ilerlediği kariyeri de, barındırdığı mesajlarla pek çok kişiye kendi hayatlarında uyarlabilecekleri dersler sunmakta..

%d blogcu bunu beğendi: