google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KİŞİSEL GELİŞİM

1 Adım Atana 10 Adım Gitmeyin

Kaktüslerin şöyle bir özelliği vardır; belli seviyede su ihtiyaçları olsa da fazlasını verdiğinizde ölürler. Az miktarda su vermek aslında onların hayatta kalması için yeterlidir. Tepesi kuru gibi gözükse de o anda suya doymuş oluyor. Bu yönüyle tam olarak biz insanları anımsatıyor aslında. Hepimiz belli bir miktarda sevgiye ihtiyaç duysak da bunun fazlası karşı tarafla olan iletişime zarar veriyor. Bunu iktisattaki azalan marjinal fayda ilkesi gibi düşünebilirsiniz. *

(*Azalan marjinal fayda ilkesine göre bir malın değeri ilk başta sürekli olarak artarken sonrasında azalarak artar ve bir noktada zirve yapar. Ardından o ürünün değeri azalmaya başlar ve biter. Çok susadığınızda içtiğiniz ilk 2-3 bardak suyun lezzetli gelmesinden sonra dördüncü bardağı aynı su olmasına rağmen içmek istememeniz bu konudaki yaygın örneklerden biridir.)

Bu konu bize şunu gösteriyor; insanlara değer verirken hep belli bir mesafeyi de korumaya çalışın. Eğer birisi size bir adımla geliyorsa siz de ona bir adımla yaklaşın, çünkü karşı taraf daha fazlasını isteseydi bir adımdan fazlasını atardı. Bu ilgi yoğunluğu insanları bir süre sonra sıkmaya başlar ve karşı tarafa eski yakınlaşma hissini kaybeder. Bu durum hem normal arkadaşlık ilişkilerinde hem de sevgililiklerde geçerli. Bunu “ilgi şımarıklığı” olarak görenler olabilir fakat tam olarak böyle de değil. İnsanlar şımarıklıktan ya da karşı tarafı “elde var” olarak gördüğünden değil, sadece aşırı ilginin kendilerini yıpratmalarından dolayı bunu istemiyorlar. Çünkü çoğunlukla karşı taraf kendisini bir süre sonra kafesteymiş gibi hissediyor ve bu da o iletişimin yıpranmasına zemin hazırlıyor.

Bu nedenle insanlarla iletişim kurarken hep onların yaklaştığı çizgide yaklaşın. Bu sayede topu karşı tarafa atıp oyunu onun yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. İleride yaşanabilecek herhangi bir iletişim probleminde sizin sorumlu olmamanız ve aranızdaki bağın uzun vadeli devam etmesi için bu iyi bir strateji. Elbette burada bazı ölçüler var; istisnai durumlarda ilk adımı sizin atmanız gibi. Bu durumlarda da mümkün olduğunca birkaç adımla iletişimi başlatmanızı ve sonrasında karşı tarafın hamlesiyle kontrolü ona bırakmanızı öneririz. Böylece karşı tarafın sizinle nasıl bir iletişim şekli kurmak istediğini daha iyi görebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: