Başka bir şehre giderken kullanılan araçlarından otobüs ve uçağı kıyaslayalım. İkisinin arasında genellikle iki kat fiyat farkı olur. Bunun sebebi ise –konfor da etkili olmakla birlikte daha ağırlıklı olan sebep- zaman tasarrufu sunmasıdır. Aynı şekilde, bir saatlik konuşma bedeli 5-10 bin lira olan konuşmacılar da bu parayı zaman ayırmasından dolayı alır. Bu zamanın çok daha fazlasını ayırıp düşük maaş alan çalışanlardan farkları ise, zamanlarını katma değerli olarak değerlendirmeleridir. En bilinen atasözlerinden “Vakit nakittir.” de aslında bu konuyu açıklayan cümlelerden birisi.

Bu nedenle, zamanı hayatınızın önceliklerinden biri haline getirin. Nasıl ki parayı çaldırmamak için önlem alıyorsanız, zamanı çaldırmamak için de aynı özeni göstermelisiniz. Sizden zamanınızı isteyen birine karşı yaklaşımınız, borç para isteyen biriyle eş değer olmalı. Böylece o zamanı sizin için gerçekten katma değerli bir şekilde geçirebilirsiniz. Bu düşünceyle yaklaşmak, projelerinizde başarılı olmanız için de avantaj sağlayacaktır. Nasıl ki işletmeciler “Bu iş, bu parayı yatırmaya değer mi?” sorusunu soruyorsa, siz de “Bu proje, bu zamanı harcamaya değer mi?” sorusunu düşünün. Bu size, zamanınızı en doğru projeye harcamanız için bir fikir verecektir. Ayrıca bu süreçte çevrenizdeki arkadaşlarınızın da size ilham verecek ve katkı sağlayacak noktalarda olduğunu göreceksiniz. Çünkü siz bu düşüncede oldukça size yakın insanlarla birbirinizi bulacaksınız. Alanında başarılı olan ve katma değerli işler yapan insanlara baktığınızda çevresi de hep kendisi gibi kişilerden oluşur. Bunlar çoğu zaman aynı sektörden olduğu gibi bazen çok farklı sektörlerdeki insanlar da aynı perspektife sahip oldukları için birbirlerini bulurlar.

Bu noktada şunu kabul ediyorum: Elbette zamanınızın tamamını katma değerli işlerle harcayamazsınız. Bazen eğlenmek de isteyeceksiniz. İşte zamanınızı harcamaya değer insanlar burada da size yardımcı olurlar. Hep aynı ritüelleri yapanların dışında, çeşitli aktivite önerileriyle farklı bakış açılarını görebilmenizi sağlarlar. Başarıya giden yolda önemli süreçlerden olan “konfor alanının dışına çıkmak” olayına ulaşmak için bu iyi bir adım olabilir. Ayrıca bu insanlarla biriktirdiğiniz anılar, sonraki yıllarda birlikte bir şeyleri başardığınızda sizin için çok daha anlamlı hale gelecektir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: