KİŞİSEL GELİŞİM İLETİŞİM İLİŞKİLER

Sosyal Hayatınızda Su Değil Elmas Gibi Olmalısınız

Su mu daha önemlidir yoksa elmas mı? Elbette su. Sonuçta yaşamak için ona ihtiyaç duyuyoruz fakat bu ikisinden hangisi daha değerli dersek bu sefer ibre elmasa kayar çünkü daha az bulunuyor. Bu durum, suya ve elmasa karşı bakış açımızı belirlemesi açısından fazlasıyla önemli. Su herkes için önemlidir fakat ona ulaşmak sizin için büyük bir şans sayılmaz. Suyun sizin için kıymetli olduğunu düşünmezsiniz. Oysa ki herkes elmasa ulaşma peşindedir. Elmasa ulaşanlar seçkindir ve ayrıcalıklı olduklarını düşünürler.

Bunu sosyal hayatınıza uyarlarsak: İnsanlarla çok fazla iletişim kuran, onların en yakın arkadaşı olmaya çalışan değil; kendini biraz geri planda tutan biri olun. Çünkü çok fazla iletişim kurmaya çalıştığınızda sizin kıymetinizi anlamazlar. Gösterdiğiniz o ilginin zaten olması gereken şey olduğunu düşünürler. Bu onların problemi değil, insanın genlerinde olan bir durum. Mesela en yakın arkadaşınızla yaptığınız planları düşünün. Çoğu kişinin en yakın arkadaşı, bu planların önemli bir kısmını erteler ya da iptal eder. Bunu yaparken zaten çevrenizde olduğunu bilmektedir. “Beni falanca kişiye sattı.” gibi cümleler de bu duygudan kaynaklanmakta aslında.

Bunun çözümü ise, insanların sizi elmas gibi görmesi. Çevrenizdeki insanlar sizinle tanışmış olmaktan dolayı gurur duymalı. Kendi arkadaş ortamlarında sizinle ilgili bir konu döndüğünde sizi örnek vermekten keyif almalılar. Bunu sağlamanın yolu ise, kendi yolunuzu çizmekten ve biraz ağırbaşlı olmaktan geçiyor. Tabi burada o ölçüyü korumak yine fazlasıyla önemli. İnsanlardan tamamen kopuk olmak da yanlış fakat sizinle zaman geçirmenin bir şans olduğunu onlara hissettirmelisiniz. Bunu yaparken kibri değil, soğukkanlılığı ön plana alın. Eğer siz gerçekten başarılıysanız çevrenizdeki insanlar sizi takdir etmeye başlayacaktır zaten. Bu anlarda gerekli soğukkanlılığı ve dost canlısı tavrınızı sergilerseniz o insanları sizinle tanışmanın şans olduğuna ikna edebilirsiniz.

Bunun önemli olma sebebi ise, hem kıymetiniz daha iyi bilinir hem de iş ve sosyal hayatınızda algıları daha iyi yönetebilmenizi sağlar. Önyargının olumlu ya da olumsuz olarak bu kadar öncelikli olduğu bir dönemde algı konusuna odaklanmak gerekiyor. Kendinizi bir vitrindeki elmas gibi sunmak da bu algının en iyi yollarından birisi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: