KİŞİSEL GELİŞİM

Karalamalara Karşı Hazırlıklı Olun

Bir şeyler üretip karşılığında başarıya ulaşmış insanlara şöyle bir bakın, onları sevenler kadar karalamaya çalışanların da olduğunu göreceksiniz. Bu bazen alanındaki rakipleri tarafından olur, bazen de kendisiyle hiç alakası olmayan kişiler tarafından. Eğer siz de –içeriği hiç fark etmezsizin- bir şeyler üretip insanlar tarafından tanınmaya başlarsanız bu karalamaya çalışanların hedefi haline geleceksiniz, bunu şimdiden bilmenizde fayda var.

Bu karalama konusuna değinmemin sebebi; pek çok kişi zirveye çıktığı zaman sırf bu karalamaları kafaya taktığı ya da onlarla uğraştığı için zirvedeki yerini kaybetmekte. Bunun önüne geçmek adına şimdiden altyapınızı hazırlamalısınız. İlk olarak, karalamaların sebeplerini anlamaya çalışmayla işe başlayabilirsiniz. Bu konuda iki gerekçe ön plana çıkıyor:

1) Çünkü onlarla aynı şartlara sahiptin ve onlar yerinde sayarken senin giderek yükseliyor olmandan rahatsız oluyorlar.

2) Dış dünyayı tanıyamayıp sadece sosyal medyada yaşadıkları için yaşlarından bağımsız zihniyet olarak büyüyemiyorlar. Bu da içlerindeki ergenlik agresifliğinin size patlamasına neden olmakta.

Bu noktada yapmanız gereken şey, kendinize bir filtre oluşturmak. Sizin iyiliğinizi düşünen ve buna yönelik yapıcı eleştiri yönelten insanlara hep değer verin. Onlar, sizin zirvede kalmanıza yardımcı olacak kilit değerlerden birisi. Karalamaya çalışanları ise kendileriyle baş başa bırakın. O kitleye kendinizi sevdiremezsiniz, buna ihtiyacınız da yok. Siz bir şeyler başarıp popüler olduğunuzda bunu onlar sayesinde değil, kendi becerinizle yapacaksınız. Elde ettiğiniz başarılar ya da başarısızlıkların tamamı size yazılacak, başkalarına değil.

Şu anda bu size biraz ütopik gelebilir. “Hele bir o popülerliğe ulaşalım da o zaman düşünürüz.” gibi tepkiler verebilirsiniz fakat günümüzde bunlar gerçekten inanamadığınız kadar kısa sürelerde gerçekleşiyor. Youtube’a atılan bir şarkı ya da Twitter’da paylaşılan bir flood, sizi günler içinde milyonlarca insanın tanıdığı biri haline getirebilir. Bunu çok büyük bir başarı olarak lanse etmiyorum, artık herkesin yaşayabildiği bir durum. Bunun olumsuz versiyonu da aynı şekilde günler içinde gerçekleşebilir. Önemli olan, hayatınızın bu uçuk dönemlerinde kontrolü elde tutabilmek. Bu kontrolü sağlayan unsurlardan biri de sizi karalayanlara karşı yaklaşımınız.

%d blogcu bunu beğendi: