Messi ve Ronaldo’yu dünyanın en iyi iki futbolcusu yapan nedir, sadece gol ve asistleri mi? Cevap, hayır. Bu iki futbolcunun diğerlerinden ayrılmasını sağlayan en önemli özelliklerinden birisi sanat. * Bu iki futbolcunun saha içindeki aksiyonlarına bakarsanız bir sanatçı ruhunu hissedebilirsiniz. Sadece top ayaklarındayken değil, topsuz alanlarda da bir sanatçının gözlem gücünü kullanırlar. Bu durum, artık hayatın her alanında bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Yaptığınız işin hayranlık uyandırmasını istiyorsanız ona sanatçı bakışını eklemelisiniz.

Bir sosyal medya uzmanını ele alalım. İşi gereği yapması gerekenler bellidir: Aylık takvim çıkartır, paylaşımların içeriğini hazırlar ve paylaşır. Oysa ki sanatçı ruha sahip olduğunda bunun planını değil hikayesini oluşturması gerektiğini bilir. İnteraktif ortamı sırf teoride olduğu için değil, kendi sanatının bir parçası olarak görür. Bu da insanların o paylaşımlarla bir bağ kurmasını sağlar. Ayrıca sanatçı bakışını yakalamak, paylaşımlardaki renk tonunu ve iletişim biçimini de etkiler. Yapılması gereken vurucu etkiyi minimum sözle yapması gerektiğini bilir ve bunu sanatı işine dahil ederek yapar.

Ya da bir akademisyeni ele alalım. Normal şartlarda yapması gereken, amfiye ya da sınıfa gelip ders anlatmaktır. Bu noktada, eğer sanatı işine dahil ederse o konuları daha estetik hale getirebilir. Gerek konuyu ifade biçimi gerekse konuyla ilgili birikimi bu sebeple gelişme kaydeder. Bu da ortaya herkes için maksimum verimlilikle sonuçlar çıkmasını sağlamaktadır.

Birkaç örnekle somutlaştırdığımız işinize sanatı ekleme konusunu neredeyse bütün mesleklere uyarlamak mümkün. Çünkü artık işlerin tamamı bilgiyi yorumlayabilmeye gidiyor ve bunu yapabilmek için teoriyi bilmenin ötesinde olmalısınız. Sanat işte bu noktada devreye giriyor. Sanatı işinize entegre ederek diğerlerinden sıyrılabilir, alanınızda “vov” dedirten yeniliklerin altına imza atabilirsiniz.

* Elbette Messi ve Ronaldo’nun bugünkü konumda olmalarında yetenek gibi farklı ögelerin de etkisi var fakat yazımız sanatı işe entegre etmek üzerine olduğu için o kısımda bu ögeye vurgu yapıldı.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: