The Guardian, bilindiği gibi modern dönemdeki öncü gazetelerden birisi. Yaklaşık 185 yıllık basılı yayıncılığın ardından The Guardian gazetecilikte bir konuda daha öncü rol üstlendi: Dijital Gazetecilik. Bu elbette The Guardian gibi bir gazetenin yönetimi için zor bir karardı fakat mevcut gelir-gider akışı sürdürülebilir değildi ve geçtiğimiz yıl itibariyle basılı yayına son verilerek tamamen dijital yayıncılığa geçildi ve bağışlar üzerinden gelir modeli oluşturuldu. Gazetenin CEO’su David Pamsel’in yaptığı açıklamaya göre geçtiğimiz yıl 300 bini devamlı olmak üzere toplamda 800 bin bağışçı The Guardian’a destek vermiş, 2019’da bu konuda net veriler açıklanmasa da yapılan çalışmalar bu rakamların yükseleceğini gösteriyor.

The Guardian basılı yayıncılığı bitirip tamamen dijitale geçiş yaparken en büyük şüphesi, okuyucu kitlesini kaybetme riskiydi. Çünkü hali hazırda yaklaşık olarak İngiltere’de 20 milyon, Amerika’da ise 40 milyon okuyucusu bulunan The Guardian, dijitale geçtiğinde bu kitleyi kaybedebilirdi fakat öyle olmadı ve hem normal okuyucu hem de bağışçı olarak başlangıçta hiç fena sayılmayacak bir orana ulaştılar. Bu noktada önemli soru işaretlerinden biri ise, gazetenin bundan sonra yıllarda belirleyeceği strateji. Özellikle Apple News+ ile birlikte pek çok gazetenin bir arada olacağı portallar artmaya başlayacak. Bu süreçte The Guardian da bu şekilde var olan portallara geçerse bağışçı kitlesini kaybedebilir. Öte yandan giriş yapmazsa da o uygulamalara üye olan bağışçılarını yine kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Bu noktada gazetenin yapabileceği çözümlerden birisi; eğer Apple News+ gibi uygulamara hem kullanıcı hem de gazetelerin yoğun ilgisi olursa The Guardian da bu portallara dahil olacak fakat mevcut çalışanlarını freelance olarak değerlendirecek, böylece maliyetler azalacak. Freelance çalışacak gazeteciler ise aynı anda birden fazla gazeteye içerik sağlayarak aynı gelirleri sürdürmüş olacak. Böylece daha fazla çalışandan içerik alacağı için hem The Guardian hem de diğer gazeteler de kâr sağlayacak. Dolayısıyla The Guardian’ın da uzun vadede Spotify ve Netflix mantığında olduğu gibi diğer gazetelerle birlikte aynı portallarda yer alacağını ve işlevselliğini sürdüreceğini söyleyebiliriz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: