google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
HOBİLER KARİYER

İnsanların Bulundukları Yere Aidiyet Hissetmesi: Portakal Çiçeği Festivali

Adana’da ilk olarak 2013 yılında başlayan Portakal Çiçeği Festivali’nin yedincisi dün itibariyle sona erdi. Adana’nın sembollerinden olan portakal çiçeklerinin Nisan’da açmasından dolayı bu mevsimde yapılan festival, çok çeşitli etkinliklerle tüm şehrin ritmini taşıyan bir deneyim yaşatmak istiyor. Gerek şehir içinden gerekse komşu illerden gördüğü ilgiyi düşünürsek bu amacın gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Hatta görselde de görüldüğü gibi, yurt dışından dahi kafileler bu festivale katılım göstermekte. Bu durum bize şunu da gösteriyor; eğer yönettiğiniz yerlerde kitlenizin orayla bir bağ kurmasını istiyorsanız işleyiş olarak iyi bir senaryoya sahip bu şekilde aktiviteler düzenlemeniz oldukça önemli.

Portakal Çiçeği Festivali bu konuda iyi bir örnek olsa da yukarıdaki tespiti sadece bu örnekle sınırlamamak gerek. Örneğin Nisan’ın sonunda yapılacak olan Urla’daki Enginar Festivali de bölge halkının Urla’ya olan bağlılığını artırmakta. Aynı şekilde liselerde yapılan pilav günü gibi etkinlikler de hem o liseden mezun olanların okullarıyla bağını sürdürmesine imkan tanırken hem de liseye karşı bir aitlik hissetmesini sağlar. Portakal Çiçeği Festivali başta olmak üzere tüm bu örneklerin fark yaratmasını sağlayan nokta ise, bulundukları yerin zeminine çok uygun olması ve her aşamasıyla planlanılması. Elbette ilk başlarda ufak problemler ya da geliştirilecek yönler olabilir fakat bu iki maddeyi uyguladığınızda başlangıç için istediğiniz ilgiyi elde edip sonraki çalışmalar için motivasyon sağlayabiliyorsunuz.

Bu vaka örnekleri, organizasyon ya da yerel yönetimler üzerine çalıştığınızda fazlasıyla işinize yarayacak notlar aldırabilir. Örneğin, Portakal Çiçeği Festivali ilk başladığında bölgedeki insanların bir arada olacağı yerel etkinliklere ev sahipliği yaparken şu anda sponsorların da desteğiyle pek çok yerden insanların katılım gösterdiği tam anlamıyla karnaval havasına bürünmüş durumda. Önümüzdeki yıllarda ülkemizdeki yerel yönetimlerin kendi bölgelerinde; aynı şekilde inovatif organizasyon firmalarının da çeşitli yerlerde yapacağı bu gibi etkinliklerin önü fazlasıyla açık. Tabi kitlenin ilgisi, etkinliğin kalitesi ve detaylı kurgusu göz önünde bulundurulmak şartıyla..

NOT: Bu yazı 8 Nisan tarihinde sitemizde yayımlanmış olup, sitenin altyapısındaki iyileştirmelerden sonra yazılar güncellendiği için yazılış tarihi 24 Haziran olarak görülmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: