KİŞİSEL GELİŞİM

Her İnsan Kendi Kısmetini Yaratır

Çevremde en sık gördüğüm durumlardan birisi, pek çok gencin özellikle de iş konusunda sürekli olarak içinde bulundukları durumdan dolayı karamsarlığa kapılmaları. Bu karamsarlıkta elbette haklılık payları var. Her yerde üniversite açılması, o üniversitelerde günümüz piyasa koşullarına uygun eğitim verilmemesi ve bütün firmalar tecrübeli personel aradığı için yeni mezunların iş bulamaması gibi durumlar fazlasıyla can sıkıcı. Öte yandan şu da unutulmamalı ki, istediğiniz o önemli yerlere gelmek için sizler bir adım atmalısınız. Üniversite artık bir adım değil, gençliğinizin en keyifli dönemlerinden birini yaşayacağınız süreç. Esas adım ise, kendi kısmetinizi yaratacağınız alanlarda somut şeyler yapmak. Sizi farklılaştıracak, o konuda uzman kılacak işlere imza atmak.

Örneğin, “Kymriah, Lösemiye Çare ve Sigortacılıkta Gelecek” adlı yazımızda bunun örneklerinden birisini görebilirsiniz. Aynı şekilde “Eğitimin Geleceği: Uyarlanabilir Öğrenme” adlı yazımızda da farklı bir geleceğin mesleğine odaklanılmakta. Bu gibi pek çok konuda içerik yazmamız şunu gösteriyor; hem Türkiye’de hem de dünyanın diğer ülkelerinde çok büyük iş fırsatları mevcut. Fakat kimse size gelip “şunun uzmanı ol da şu kadar para verelim” demez, bunu sizin arz edip talebi toplamanız gerekiyor. Muhtemelen istediğiniz alanda sonuçlar alacaksınız fakat o olmasa bile hayat sizi daha başka alanlarda fark yaratanlar arasına dahil edecektir. Yeter ki bir konuda istekli olun ve onun için fedakarlık gösterin.

Evet, bu sizin suçunuz değil. Size daha iyi bir kariyer imkanı sunulabilirdi, bu nedenle yöneticiler hatalı fakat öyle ya da böyle bu problem sizin ellerinizde. Bu nedenle hem kendiniz bir şeyler üretip kendi kısmetinizi yaratmalı hem de çevrenize bu profildeki insanları almalısınız. Bugün muhtemelen imrenerek baktığınız pek çok kişi de bu sayede sürdürülebilir başarıya ulaştı aslında. Hepsi bir şekilde önlerindeki engelleri kazıdı ve kendi habitatlarını yarattılar. Yapacağınız iş ne olursa olsun sizin de tek yapmanız gereken bu.

%d blogcu bunu beğendi: