KİŞİSEL GELİŞİM

Hayattaki Ufak Mutlulukları Keşfedin

Çevremde son gördüğüm problemlerden biri, herkesin büyük düşünmek ya da zengin hayatlar yaşamak zorunda olduğunun empoze edilmesi. Bunun yanlış olmasının sebebi ise hayatı ıskalamaya neden olması. Bütün gün motivasyon sözleri okuyup maddi rahatlıktaki insanları izlemek sizi daha iyi noktaya getirmediği gibi mevcut imkanlarınızı görmenizi de engelliyor. Bunu söylerken şunu da belirtmeliyim; elbette maddi imkanlar elde etmek herkesi mutlu eder fakat hayatı sadece buna odaklamamak gerekiyor. Hayatta pek çok mutlu olma sebebi var ve hangi durumda olursanız olun kendi içinde bu mutlulukları yaşamalısınız.

Örneğin, en çok hangi kokuları seversiniz? Yasemin ya da nergis kokusunun keyfini yaşayabiliyor musunuz? Ya da toplulukla bir köy okuluna gidip kırtasiye ürünleri dağıttığınızda çocukların yüzündeki mutluluğu hissettiniz mi hiç mesela? Ya da Kadıköy vapuruna bindiğinizde, dünyada bu keyfi yaşatan ender coğrafyalardan birinde olduğunuzu düşünüyor musunuz? Az bilinen bir müzik grubunu keşfetmek, sokak aralarında ufak çaplı lezzetli yemekler yapan bir lokantada yemek yemek sizi de içten içe mutlu etmiyor mu? Bunlar gibi onlarca ufak detay sayabilmek mümkün.

Hayat dediğimiz olguyu güzel hatıralarla yaşamak bunlara bağlı aslında. Yine bir uzmanlık alanınız olsun, sabah kalktığınızda uğrunda mücadele edeceğiniz bir tutku belirleyin kendinize fakat öte yandan hayatı da dolu dolu yaşayın. Ulaşıp ulaşmayacağınız belli olmayan bir şeye takılıp kalmayın. Bu yaşadığınız mutluluklar zaten bir süre sonra sizi farklı noktalara getirecek. Bunun yanı sıra tutkularınızda da ısrarcıysanız ve sıkı çalışırsanız istediğiniz maddi imkanlara da ulaşabilirsiniz. Buradaki kritik nokta; anlık mutlulukları yaşamakla uzun vadede maddi imkanlar elde etmenin ters orantılı olmadığını bilmek. Bunların birini yaparken diğerini terk etmek zorunda değilsiniz. Tam tersine, yaşadığınız mutluluklar ve hayattan keyif almanız maddi imkanların sizi değiştirmemesini sağlar. Böylece zirveye çıkmaktan daha zor bir süreç olan zirvede kalmayı da başarabilirsiniz. Bu nedenle, elbette daha yüksek yerlerde olmayı isteyin ve onun için tutkularınızı kullanarak mücadele edin fakat bu süreçte ufak şeylerden mutlu olmayı ve hayatınıza güzellikler katmayı da ihmal etmeyin. O tutkularınıza ulaşamasanız dahi, yıllar sonra dönüp baktığınızda çok daha keyifli bir hayata sahip olduğunuzu göreceksiniz.

%d blogcu bunu beğendi: