Kimya Mühendisliği MÜHENDİSLİK

Grafenin Geleceğin Dünyasındaki Yeri

Grafen çok yeni keşfedilen bir malzeme olmasa da (yaklaşık 50-60 yıllık bir tarihe sahip) sahip olduğu önem yeni anlaşılmakta. Özellikle de ince, güçlü, iletken ve esnek yapısı sayesinde pek çok sektörde kilit rol oynaması bekleniyor. Akıllı telefonlar bu konuda grafenin kendisini ispatlaması için iyi bir eşik oldu, bundan sonraki süreçte giyilebilir cihazlar, uzun ömürlü piller, süper kapasitörler ve elektrikli araçlarda da kullanılması için çalışmalar yapılıyor. Ayrıca bu süreçte AR/VR teknolojilerinin daha kullanışlı ürünler eşliğinde kullanılması da büyük oranda grafenlere bağlı.

Yukarıdaki teknolojik gelişmelerin her birinde grafen ayrı bir öneme sahip. Örneğin, elektronik ürünlerin geliştirilmesinde grafenin ince yapısından faydalanılıyor. Bu ürünlerdeki bant genişlikleri arasında çok ufak boşluklar olabiliyor ve mevcut transistörler bu boşlukları kapatmada problem yaşayabiliyor. Grafen transistörler tam da bu noktada o bant genişlikleri arasındaki boşlukları gidermekte.

Grafenin diğer etkisi ise ısı ve ışık dengesini koruyabilmesinden dolayı giyilebilir ürünlerde olacak. Bu teknolojiler geliştirilirken insanların vücut dengesi sürekli olarak incelenip telefon ya da giyilebilir ürünlerin sistemine raporlanması gerekiyor. Bu ölçümlerin yapılması için grafenin mevcut özellikleri fazlasıyla uygun. Şu anda hazır hale gelmesindeki tek engel, grafenin insan vücuduyla entegrasyonu. Öte yandan akıllı evlerin geliştirilmesinde de grafenlerin rolünü göreceğiz. Yeni dünya düzenindeki evler artık ısıtmaları ve soğutmaları duvarlar yoluyla yapacak. Grafenler ise duvarların henüz yapım aşamasında çimentolarla sentezlenerek alttan ısıtma sistemleri, duvarlar ve çeşitli aydınlatma sistemleriyle entegreli çalışacak.
Elektronik başta olmak üzere grafenin bu şekilde aktif olarak kullanılacağı pek çok sektör ve çalışma alanı saymak mümkün. Bu konuda Mühendislik ya da Fizik mezunlarının yapabileceği ise, kendilerine spesifik bir alan seçip o noktada çalışmalara başlamak. Batı Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da genellikle grafenin her çalışma alanında ayrı mikro ölçekli uzmanlaşma alanları bulunuyor. İlk olarak grafenin tam olarak nerelerde kullanılacağını öğrendikten sonra kendinize birkaç alan seçip onlar üzerinde donanımınızı artırabilirsiniz. Bu çalışmalarınız, sonraki aşamalarda yurt dışındaki enstitülerden kabul almanızı ve o alanda akademik ya da özel sektöre dayalı çalışmalar yapmanızı sağlayabilir.
KAYNAKLAR:https://www.quora.com/Is-Graphene-the-futurehttps://www.digitaltrends.com/cool-tech/what-is-graphene/https://www.sciencenews.org/article/how-graphene-could-make-future-electronics-superfast

%d blogcu bunu beğendi: