KİŞİSEL GELİŞİM

Gece: Hayali Hedefe Dönüştüren İnce Çizgi

Yatağa uzandığınızda kulaklığı takıp müzik dinleyerek hayal kurmak çok keyiflidir. O anda dünya kendi gerçekliğinden soyutlanır ve sadece sizin gerçekliğiniz yaşanır. Bu durum hayal ettiğiniz süre içinde çok güzeldir fakat hepsi bu kadar. Daha fazlası yok. Sabah kalktığınızda yine hayal ettiğiniz şeylerden fersah fersah uzakta olarak hayatınıza devam edeceksiniz. Bunu bilmek can sıkıcı olsa da aslında değiştirebilmek sizin elinizde. Gece de bu konuda çok önemli bir yardımcı.

Şöyle düşünebilirsiniz; gece hayallere daldığınızda kendinizi Grammy ödülü alan biri olarak görmek size nesnel olarak bir şey katmaz. Oysa aynı saatte şarkı kaydedip Youtube’a attığınızda kitlenizi yaratıp konserler verebilirsiniz. Bu durumda, hedefin hayalden daha önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Gecenin buradaki rolü ise, her iki unsuru birden sentezlemesi. Pencereden yıldızlara bakıp hayal kurduktan sonra o hayallere ulaşmak için bir şeyler yapabiliyorsanız işte o zaman gece sizin için hayallere ulaşmak için bir rol oynamış oluyor. Bunun gündüzden farkı ise, gecenin verdiği ayrı bir ilham var. Özellikle de müzik, sinema, edebiyat, tasarım gibi sanat odaklı işlerde diğer insanlar uyuyorken tutkularınızın peşinden gitmek ayrı bir haz verir insana. Ayrıca yıllar sonra alanınızda başarılı olduğunuzda “herkes uyurken ben tutkumun peşinden koştum” diyeceğini bilmenin verdiği o haz.. Hem unutmayın, bir konuda zirve seviyeye çıkmak için 10 bin saat kuralına uymanız gerektiğini söylüyor Malcolm Gladwell. Bunu söylerken ortaya koyduğu örnekler tespitini fazlasıyla doğrulamakta.

Evet, yine geceleri kulaklığınızı takıp hayal kurmaya devam edin. Yönetmen olmayı çok isteyen biriyseniz Cannes’da ödül alan Lars Von Trier havasında hissedin mesela kendinizi o an için. Yalnız, sonrasında ayağa kalkın ve hayallerinizi hedeflere dönüştürmüş bir şekilde işe koyulun. Mevcut koşullardan dolayı hiçbir şey yapamıyorsanız sinema tekniklerini araştırın, ustaların yolculuklarını dinleyin. Yapacağınız en ufak bir somut şey bile insanların size saygı duymasını sağlayacak. İlk başta birkaç kişinin saygısıyla başlayacak, sonrasında zincir gibi sürekli yeni halkalar eklenecek o çalışmalarınıza saygı duyanlar arasına.. Bütün bunlar, hayallerden aldığınız ilhamı hedefe dönüştürmenize bağlı. Bu yolculukta gecenin gücünü keşfedin!

%d blogcu bunu beğendi: