Hayattan keyif alma ve yeni bilgiler edinme konusunda en büyük engellerden biri, belli düşüncelere saplanmak. Çünkü bu düşüncedeki bireyler asla farklı düşüncelere şans tanımıyorlar ve neticesinde iletişime yönelik problemler oluşuyor. Ayrıca yeni bilgilere ve bakış açılarına ulaşmak da bu durumda pek mümkün olmamakta. Açıkçası bunda tamamen bireyleri suçlayamayız. Çoğu zaman toplumlar da fikirlerini değiştiren kişilere olumsuz baktığı için bireyler bunu ayıplanacak bir durum olarak görmekte.

Sadece siyaset ya da futbol gibi hassas konular değil, genel arkadaş ortamlarındaki düşünceler de zaman içinde değiştiğinde tepki toplanabilmekte. Oysa ki kişiler, düşünceler ve zevklerde de zamanla değişimler olabilir. Bu her zaman yanlış seçimlerden kaynaklı olmak zorunda değil. Bazen bakış açınızı değiştirebilirsiniz, bazen de eski düşüncelerinizi oluşturan koşullar değişir. Yukarıda belirttiğimiz gibi, toplum dinamiklerinden dolayı bu fikir değişiklikleri çoğu yerde olumsuz olarak görülse de buna aldanmayın. Siz birey olarak kendinizden sorumlusunuz ve iç huzurunuz açısından sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz gerekecek. Ayrıca elbette bu değişimleriniz sizi sürekli olarak olduğunuzdan daha olgun biri haline getirecek. Bunun yaşam boyu süreceğini söyleyebiliriz çünkü hepimiz hayatımızın sonuna dek arayış halindeyiz ve bu süreçte yeni şeyler öğrenebiliyoruz.

Şunu unutmamalısınız; hepimiz hayatımızın çeşitli dönemlerinde farklı yanlışlıklara sahip olabiliriz. Çünkü insanız ve yanlışlık bu yapının en doğal unsurlarından birisi. Bu nedenle belli periyotlarla kendinizi sorgulayın ve mümkün olduğunca farklı fikirleri dinlemeye çalışın. Bu farklı fikirler direkt olarak sizi etkilemesin, bu sefer kendine has orijinalliğinizi yitirebilirsiniz fakat belli periyotlarda yaptığınız sorgulamada komite üyesi gibi kenarda bulunsun. Kendinize yeni fikirler belirlerken bu komite üyesi görevindeki farklı fikirler işe yarayabilir. Bu sayede pek çok insanın fikrini sentezlemiş olursunuz ve bu da sizi onların bir üst seviyesine çıkartır. Eğer bu döngü kağıt üzerindeki gibi ilerlerse sürekli olarak bakış açıları zenginleşir ve insanların birbirlerine kattıkları değer giderek artar. Bu durum her zaman böyle olmasa da siz en azından kendi adınıza bu döngünün içinde yer almaya çalışarak kişisel gelişiminiz açısından önemli kazanımlar elde edebilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: