Dolu Kadehi Ters Tut – Madem: Türkiye’deki indie müzik modasının en güzel yanı Dolu Kadehi Ters Tut gibi gruplarla tanışmamızı sağlaması. Nitekim geçtiğimiz hafta çıkan son albümlerinde de bunu gösterdiler. Albümdeki Gitme ve Karanlık şarkılarının biraz gerisinde kalsa da bence Madem grubun eserleri arasında hatrı sayılır bir yere sahip olacak. Güzel bir alternatif müzik seçeneği olarak playlistlerdeki haklı yerini alabilir.

John Lennon – Give Peace a Chance: John Lennon’ın hemen hemen tüm şarkılarını sevmekle birlikte bu şarkının bendeki yeri biraz daha farklı. Dönem dönem yaşadığım hippi olma hissiyatını en güzel dışa vuran şarkılardan birisi bu. 70’lerin hippilerinin açıklamalarında bu şarkının önemini okuyunca daha da benimsemeye başlamıştım. Her zaman olmasa da hayatınızın belli dönemlerinde iyi gelen şarkılardan.

Şevval Sam & Selçuk Balcı – Kapındaki Nar Midur?: Mıhlama, çay ve sonrasında yaylaya çıkıp karadeniz müziği dinlemek.. Bu tasvir bende hep mutluluğun resmini yansıtmıştır, bu nedenle Karadeniz müziklerine de zaaf derecesinde ilgim olduğunu söyleyebilirim. Fakat bence bu şarkı zaafın ötesinde, herhangi bir müzikseverin de ruhuna dokunacaktır. Hem tınıları hem de Şevval Sam ve Selçuk Balcı’nın yorumu tam manasıyla sizi alıp o şarkının duygularına taşıyor.

Elif Buse Doğan – Gibi Gibi: Türkü, slow, karadeniz müziği ve niceleri.. Elif Buse Doğan tüm bu türlerde söylediği şarkılarla bence şimdiden bir şeyleri kanıtlamış bir müzisyen. Bunun en önemli sebebinin doğru şarkı seçimleri olduğunu düşünüyorum. Hem Neşet Baba’nın türküsünü İç Anadolu şivesiyle hem de Karadeniz tabanlı Gibi Gibi şarkısını bir Karadenizli gibi okuyabiliyor. Bu nedenle Gibi Gibi’nin dışında birkaç yorumunu da dinleyip farklı müzik türlerinin lezzetini tatmanızı öneririm.

Loreena McKennitt – Mummers Dance: Loreena McKennitt için geçenlerde ekşide “Elf Kraliçesi” diye bir tanım gördüm, sanırım kendisini en iyi tanıtan söz öbeği bu. Parçalarının hemen hepsinde sizi olduğunuz noktadan alıyor ve zaman kavramının olmadığı bir yer götürüyor. Bunu hangi ritimle ya da sözle yaptığını pek bilmediğim için “tılsım” kavramını Loreena McKennitt şarkılarıyla özdeşleştirmiş durumdayım. Mummers’ Dance da bu konuda sivrilen parçalardan biri. Kelt müziğini daha önce deneyimlemediyseniz böyle bir giriş, bu müziğe yaklaşımınızı da olumlu hale getirecektir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: