Röyksopp – What Else Is There?: Elektronik müzik öncelik verdiğim bir tür değil ama elektronik müzik dinlemek istediğim anlarda Röyksopp kesinlikle favorilerim arasında. Aslında İskandinav bölgesinin genelinde yaygın olan bu tür, Röyksopp gibi grupların öncülüğünde diğer ülkelerde de yaygınlaşıyor. What Else Is There de grubun bilinen şarkılarından biri.

Ekin Beril – Zaman: Youtube’daki coverlarıyla bilinen Ekin Beril, geçtiğimiz yıl 4 şarkılık bir albüm yayınladı. Bu şarkılardan özellikle –aynı zamanda albümün adını da taşıyan- Zaman şarkısı dikkatimi çekti. Bunun sebebi, Türkiye için farklı bir müzik çalışması denemesi. Bu şekilde kalıpların dışında işler yapan insanları hep takdir ettiğim için Zaman şarkısı da bende iyi bir yer edindi. Açıkçası önümüzdeki yıllarda hem Türkiye’de hem de yurt dışında kendi tarzını yaratıp önemli bir yer edineceğini düşünüyorum.

Taksim Trio – Lotus Feet: Hüsnü Şenlendirici, Aytaç Doğan ve İsmail Tunçbilek’in kurdukları Taksim Trio grubu, Türkiye’de kaliteli müzik açısından önemli bir kültür oluşturmuş durumda. Lotus Feet bu konuda önemli şarkılardan biri olsa da pek çok şarkıda kalitelerini hissedebilirsiniz.

Natalia King – I Need To See You: Blues-rock tarzının benim için en güzel yanı, kahve içip bir şeyler okurken arkada güzel fon müziği oluşturması. Natalia King de pek çok şarkısıyla bunu karşılayan blues-rock sanatçılarından birisi. Bu türdeki şarkılar her zaman modunuza uygun olmayabilir fakat tematik olarak yukarıda belirttiğim gibi durumlarda keyifli bir konsept oluşturmanızda önemli bir rolü olmakta.

Sena Şener – Ölsem: Sosyal medya portallarının ve Youtube’un bu kadar yayılmasının en sevdiğim yanlarından birisi, Sena Şener gibi değerleri tanımamızı sağlaması. Ben de pek çok kişi gibi Mahmut Orhan’la yaptıkları Feel şarkısından tanımıştım ve sanırım o günden beri çıkardığı her şarkısında dinleyicileri arasındayım. Son şarkısı Ölsem’de de sesiyle yine hipnotize ediyor. Ayrıca gerek Feel gerekse Lost Control gibi şarkıları da gösteriyor ki yakın gelecekte globalde de tanınan bir müzisyen olması için önünde hiçbir engel yok.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: