Biyomühendislik, geleceğin en kilit mesleklerinden birisi. Aslında bunu tahmin etmek çok zor değil çünkü yaşanan hemen her gelişme bunu işaret ediyor. Bu da demek oluyor ki aslında biyomühendislerin elinde uzmanlaşacak bolca alan bulunuyor. Elbette bir noktayı hatırlatmakta fayda var, aşağıda sayacağımız alanların çoğu henüz Türkiye’de yaygınlaşmamış durumda. Dolayısıyla global bir bakış açısına sahip olmanız şart. Bildiklerinizin kıymetinin anlaşılması için yurt dışında iş yapmayı öncelik haline getirmeniz gerekiyor. Sonrasında elde edeceğiniz başarılarla Türkiye’de öncü kişilerden olabilirsiniz. Yurt dışındaki bu fırsatları ise akademik ve özel sektör olmak üzere iki kategoride incelemek mümkün.

İlk olarak akademik alana odaklanmak gerekirse, burada en dikkat çeken konu CRISPR-Cas9 projesi. Bu aslında bir gen değiştirme çalışması ve yaklaşık 6 yıldır devam ediyor. Buradaki amaç, genleri vücut içerisinde değiştirip başka problemlerin çözülmesini sağlamak. Aslında bir nevi genetik mühendisliği de diyebiliriz. Böylece çeşitli virüslere karşı vücut direnç gösterebilecek ve hastalıkların büyük bir kısmı sona erecek. Bu açıdan bakıldığında çok masum gibi gözükse de çeşitli riskleri içerisinde barındırıyor. Eğer art niyetli olarak kullanılırsa insanlığa büyük zararlar veren sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle akademik çalışmalar yasal izinler ışığında ilerliyor. Ayrıca bu teknolojiyle ilgili çeşitli patent tartışmaları da devam ediyor. Tüm bu karmaşanın arasında, Crispr-Cas9 sizin için dönüm noktası sayılabilecek projelerden olabilir. Somut göstergeler ortaya çıkmaya başladığından beri pek çok üniversite bu konuda düşünmeye başladı. Sizler de bu konuda fark yaratan işler yapabilirsiniz. Elbette bunun için yoğun bir araştırma yapmalı, oluşabilecek fırsatları iyi değerlendirmelisiniz.

Biyomühendisliğin özel sektördeki yansımaları ise çok daha geniş. İlk olarak, DNA ile imza konusu sıkça tartışılıyor. Bunun Amerikan ana akım medyasında konuşulmasını sağlayan kişi ise Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Ünlü milyardere göre artık kopyalanma özelliğinden dolayı normal imzalar işlevini yitirmek üzere. Son yıllarda artan “DNA ile imza” odaklı Amerikan startupları da bunun yakın gelecekte gerçekleşebileceğini gösteriyor. Bu da sizler için çalışılabilecek alanlar arasında. Aynı şekilde tasarımsal bebekler de Biyomühendislik için ilgi çeken konulardan birisi. Çin’de yapılan denemeler popülerliğini daha da artırsa da aslında bu konuda 15 yıldır çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Muhtemelen önümüzde halen uzun bir süreye ihtiyacımız var. Bununla beraber, artık tasarımsal bebekler için eskisinden çok daha fazla istihdama ihtiyaç var. Üstelik artık sadece Çin’de değil, yasal izinleri alan çeşitli ülkelerde de bu çalışmalar yapılıyor. Bu konu da fark yaratacağınız alanlar arasında. Elbette bu alanda çalışmak için aynı zamanda hukuk ve psikoloji gibi çeşitli alanlarda da bilgi sahibi olmalısınız. Bunun sebebi, tasarımsal bebekler projesinin toplumları hukuk ve psikoloji açısından etkileyecek olması. Bu sayede konuyla ilgili birikiminiz daha fazla olacağı için kabul alma şansınız da artacaktır.

Biyomühendislik için değineceğimiz son kariyer fırsatı ise biyohacker konusu üzerine. Gen üzerine yapılan çalışmalarla birlikte hackerlık bu alana da sıçradı. Tıpkı bilgisayardaki bir sistemi çökertmek gibi insan vücudundaki genleri çökertme çalışması yapmaktalar. Sizler de tıpkı bilişim alanında çalışan beyaz şapkalı hackerlar gibi iyi tarafta olabilirsiniz. Bu sayede biyohackerlarla mücadele ederken kendinize bir kariyer inşa etmeniz mümkün. Bu konu özellikle Almanya’da sıklıkla işleniyor. Şimdiden biyohacker konusu üzerine araştırma yapan Biyomühendisler de muhtemelen yakın gelecekte global çapta önemli yerlerde olacaklardır.

Biyomühendislik, tüm bu yönleriyle kesinlikle heyecan verici bir bölüm. Üstelik burada yer veremediğimiz pek çok fırsat da bulunuyor. 3 boyutlu yazıcılardan organ üretilmesi bunlardan sadece biri. 3 boyutlu yazıcıların bunu üretebilmesi, biyomühendis ve genetikçilerle işbirliğine bağlı olarak gerçekleşecek. Tüm bunlar, sizi kariyer anlamında bol seçenekli bir geleceğin beklediğini gösteriyor. Elbette bunun için bolca araştırma yapmalı ve globalde çalışmayı düşünmelisiniz. Aksi takdirde, sahip olacağınız birikim ne yazık ki size beklediğiniz dönüşleri sağlamayacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: