KİŞİSEL GELİŞİM

Bazen Gemileri Yakmak Gerekir

Hemen herkesin belli hayalleri vardır. Kimisi tanınan bir ressam olmak ister; kimisi yurt dışında enstitülerin çağırdığı bir bilim insanı, kimisi de Silikon Vadisi’nde ofisi olan bir girişimci. Bunlar çok güzel istekler ve gerçekten her biri de başarılabilir. Bunu umut satmak için söylemiyorum, gerçekten düşüncem bu şekilde. Çünkü “Hayatı Anlamlandırma Yolculuğu” adlı yazıda da belirttiğim gibi, zirvede olmak ya da dibe vurmak gibi olaylar tamamen birer durumdan ibaret. Eğer gerçekten çalışırsanız bir süre sonra bu hayallerinize ya da en az o hayalleriniz kadar sevindirecek başka noktalara ulaşabilirsiniz. Buradaki en kritik nokta ise, hayallerinize giden yolda gemileri yakmanız gereken anlar olacak.

Kendisini çalıştığı işe ait hissetmeyen, öte yandan resim konusunda yeteneği olup çeşitli tekniklerde resim çizen birisini ele alalım. Eğer gerçekten içindeki tutku resim alanında yatıyorsa yaş fark etmeksizin o konuda fark yaratan birisi olabilir. Tabi bunun için belki onlarca sergi gezecek, onlarca ret yanıtı alacak, maddi problemlerle uğraşacak, pek çok lüksünden vazgeçecek, yeri geldiğinde temel ihtiyaçlarını zor karşılayacak. İşte “gemileri yakmak” tam da böyle bir şey. Gözü tutkusundan başka bir şey görmeyecek. Eğer bunu sonuna kadar sürdürürse bir noktadan sonra hayallerine giden yolun açılacağını garanti edebilirim. Gayet iyi gelir elde ettiği sekreterliği bırakıp işsizlik maaşıyla geçinen ve bir yandan çocuğuna bakmak zorundayken yine de yazmaya devam edip Harry Potter’ı yaratan J.K.Rowning gibi yüzlerce örnekte gördük, bundan sonra da bu örneği görmeye devam edeceğiz. İşte bütün olay burada aslında.

Zuckerberg’in Harvard mezuniyetini gözden çıkarmasını sağlayan da bu tutkuydu, Einstein’ın patent memurluğundan Nobel ödülü almaya giden sürecini oluşturan da.. Bu nedenle, hayalinizdeki en tepe noktaya ulaşmak için bazen cesaret göstermeniz gerekecek. Çok çalışıp sabrettiğinizde zaten karşılığını almaya başlıyorsunuz fakat örneklerdeki gibi bir seviyeye ulaşmak için bunların biraz daha fazlasını göze almak gerekiyor.

%d blogcu bunu beğendi: