Çalışma Ekonomisi Endüstri Mühendisliği Maliye Uluslararası Ticaret Uluslararası İlişkiler İktisat İİBF

Bankaların ve Paranın Geleceği

Yakın gelecekte firmaların kendi ürünlerini bırakıp teknoloji geliştirmeye başlayacağı bir gerçek. Bu durum finans alanında da kendi boyutları içerisinde uyarlanacak. Özellikle dijitale geçişin şimdikinden çok daha fazla olmasıyla birlikte reel hayattaki operasyonların neredeyse tamamı dijital ortamlara geçecek. Bu durumun en çok da paranın şimdiki konumunu değiştirmesi bekleniyor. Hali hazırda zaten kağıt paranın önemli bir kısmı piyasada kullanılmadan sadece bankayla firmalar arasında kullanılıyor. Kredi kartı bu konuda önemli bir zemin hazırladı, fintech ve blockchain ile birlikte bu konudaki dönüşüm tamamlanacak.

Paranın geleceğiyle ilgili bir diğer önemli nokta ise, firmaların kendi para birimlerini geliştirme ihtimali. Bu konuda dünyanın pek çok bölgesinde Starbucks Card ve Miles & Smiles gibi sistemler öncü rol üstlendi, önümüzdeki yıllarda bu sistemler çok daha geniş olanaklara sahip olabilir. Bu noktada devletlerin ve merkez bankalarının rolü belirleyici olacak. Muhtemelen merkez bankaları da para basma rutininin ötesine geçip bu teknolojiyi geliştirme aşamasına geçecekler. Teknolojiyi geliştirmekten kasıt, mevcut dijital para akışlarının sorumluluğunu üstlenmeleri. Bu noktada bankaların yanı sıra firmaların para yönetimleri de merkez bankasının regülasyonları doğrultusunda gerçekleşecek.

Bankalar ise tıpkı enpara gibi tamamen dijital ortama geçiş yapacak. Aslında şu anda bankaların şubelerde var olmasının tek sebebi, kağıt paranın halen tedavülde olması. Bu ortadan kalktığında şube anlamında bankalara gerek kalmayacak ve hepsi bütün prosesleri dijital ortamlardan yürütecek. Bunun sizin için önemli olan kısmı ise, özellikle de dijitale geçiş evresinde kilit rol oynayabilirsiniz. Şu anda bunu yönetecek kişilerin yetkinlikleri tam belirlenemediği için koşulları da aslında yeni nesil kendisi belirleyecek. Bu nedenle şu aşamada koşul, bu alanın geleceğini öngörüp bir sistem kurabilmek. Bu sistemi elbette %100 doğrulukla tahmin edebilmeniz çok mümkün değil, gelecekte her zaman farklılıklar olacaktır fakat ortaya bir vizyon sunmanız bile sizi kalıpların dışında göstermek için yeterli olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: