1)Enerjinizi Değerlendirin: Yirmili yaşların en güzel tarafı, içinizde mükemmel bir enerjinin olması. Bu enerji liseden itibaren başlıyor ve üniversiteden itibaren hem zihinsel hem de mental olarak en verimli döneminize giriyorsunuz. Bunu değerlendirin ve yapmak istediğiniz şeyleri keşfedip onların peşinden gidin. Bu süreçte yaptığınız hatalar sizi daha da olgunlaştıracak ve başarılara ulaştıracak. Sahip olacağınız hayat düzeni ve yeni zihin yapısıyla birlikte bunları otuzlu yaşlarda denemek daha zor olacaktır.

2) Anılar Biriktirin: Yirmili yaşlarda sahip olacağınız çevre, muhtemelen hayatınızın diğer aşamasındakilerden çok daha geniş olacak. Bunu iyi değerlendirin ve çevrenizde sizin kafa yapınıza uyan kişilerle anılar biriktirin. Birlikte festivallere katılmak, ortak proje geliştirip yatırımcı sunumları yapmak, koleksiyonlar yapmak.. Evet, bunların bir kısmında maddi koşullar engel gibi gözükebilir fakat freelance mesleklerin çağında bu size yeterli kaynağı oluşturacaktır.

3)Genel Kültürünüzü Genişletin: Eğer iyi bir lider olmak istiyorsanız yirmili yaşlarda bunun altyapısını oluşturmanız gerekiyor. Genel kültür de bu altyapının en önemli parçalarından biri. Mesela tarihçi ya da uluslararası ilişkiler uzmanı olmasam da II. Dünya Savaşı’ndan sonraki Soğuk Savaş dönemi benim hep ilgimi çekmiştir. Bu araştırmalarımda gördüğüm Tito ve Çavuşesku’nun çalışmaları pek çok konuda bilgi ve fikir sahibi olmamı sağlamıştı. Ya da Bob Marley’in Jamaika’daki reggae kültürüne etkisini incelerken Coffee gibi pek çok yeni nesil müzisyeni tanıma fırsatı buldum. Bu gibi birbirinden bağımsız pek çok konuyu bilgi dağarcığınıza eklemeye çalışın, onlar ileride bir şekilde karşınıza çıkacak.

4)Sporu Hayatınıza Entegre Edin: Sporun her branşında zihinsel aktivite olmasının yanı sıra bir de felsefe bulunur. Bu nedenle sporu hayatınıza entegre etmek, fit olmanın dışında kişisel gelişiminize de inanılmaz katkı sağlar. Hangi branş olduğundan tamamen bağımsız olarak, sporu hep hayatınızın önceliklerinden biriymiş gibi görün. Mesela bir basket topu alıp en yakın basket sahasına gidin ve basket atan kişilerle maç yapın, o takım oyununun bile enfes bir haz verdiğini hissedeceksiniz. Bu da size uymuyorsa kilometrelerce yürüyün, hayatı ve düşüncelerinizi sorgulayın o esnada. Temiz hava, bu içsel sorgulamayı yapmak için iyi bir ambians oluşturacaktır.

5)Zamanınızı Kaliteli Değerlendirin: Hem üniversitede hem de üniversite sonrasında, hayatınızın diğer aşamalarında sahip olmayacağınız kadar çok vaktiniz olacak. Bu vakitleri her anlamda kaliteli geçirmeye çalışın. Elbette bu zamanın tamamını kendinizi geliştirmeye ayıramazsınız. Bazen sadece eğlenmek isteyebilir insan. Bu anlarda da zamanınızı kaliteli bir eğlence anlayışına harcamaya çalışın. İçi boş eğlenceler yıllar sonra dönüp baktığınızda hayıflanmanıza neden olacak.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: