KİŞİSEL GELİŞİM İLETİŞİM

Yıkıcı Eleştirileri Nasıl Bitirebiliriz?

Çevrenizde sizin iyiliğinizi isteyip gelişiminize katkı sağlayanlar kadar sizi negatif etkileyebilecek insanlar da bulunabilir. Bunlar bazen söyledikleriyle hiçbir zaman başarılı olamayacağınızı ima ederken, bir şeyler üretmeye başladığınızda da yıkıcı eleştiriler yapabilirler. Bu noktada kişisel olarak şöyle düşünüyorum; bu insanların söylediklerini takmamalıyız fakat öte yandan onları hiçbir zaman yok saymamak gerekiyor. Çünkü onların içindeki kin ya da kıskançlığın hedefi siz değilsiniz, sizin ürettikleriniz. Dolayısıyla bunu sadece size karşı değil bir şey üreten pek çok kişiye yapıyorlar.

Yok saymayalım deme sebebim ise şu; yapıcılıktan tamamen uzak bu insanlar aslında kendi ümitsizliklerini yansıtmakta. Onlar yerinde sayarken kendileriyle benzer şekilde orta seviye olan insanların alanlarında ikon olması onları rahatsız ediyor, çünkü kendileri başarılı olabileceklerine hiçbir zaman inanmamışlar. Bu nedenle herkesin kendileriyle aynı durumda olmasını istiyorlar. Eğer başarılı olduğunuzda bu insanları tamamen dışlarsanız onlar kendi habitatlarını genişletmeye devam edecek. Başarısız olacağından endişe edip bir şeyler üretemeyen insanlar onların arasına katılıp başka üretme kaygısında olan kişilere yıkıcı eleştiriler sunacak. Ben bu durumu “dijitaldeki kötü yola düşmüşlük” olarak tanımlıyorum. Gerçek hayatta da bu durum böyledir zaten. Kötü yollara düşmek diye nitelediğimiz durumun içindeki insanlar hep öteki olarak kaldığı için bu yollara sapmıştır. Bu nedenle aslında üretken olduğunuzda onlara karşı da üzerinizde bir sorumluluk taşıyorsunuz. Sizi karalamaya çalışanlara da ulaşmalı; onların bir rol modeli, arkadaşı, destekçisi olmalısınız. Kendi tabularını kırmalarını sağlayıp onların da bir şey üretmelerini sağladığınızda sizi pek çok kişiden fazla benimsemeye başlayacaklardır.

Bu noktada şunu belirtmeliyim; bu düşüncenin kesin bir doğru olduğunu iddia etmem pek gerçekçi olmaz. Belki de sizin hayata bakış açınıza göre bu gibi insanları tamamen silip atmanız gerekir fakat yaptığım gözlemler bana, bu insanların bir şekilde kazandırılabileceği ve bunun yapılması gerektiğini hissettiriyor. Aksi takdirde uzun vadede kendilerine zarar verdikleri gibi yolun başındaki insanları da kötü etkileyebilecekler. Bu insanların genellikle çok genç olduğunu düşünürsek onları kazanmak fazlasıyla kolay; yeter ki kendilerinin de sizin gibi bir şeyler üretebileceğine ve başarılı olabileceğine ihtimal versinler.

%d blogcu bunu beğendi: