Endüstri Mühendisliği Vaka Analizleri

Vaka Analizi: Coca-Cola’nın Memleket Temalı Kutuları

Coca-Cola’nın bugüne kadar sürdürdüğü pazarlama çalışmaları hep duygulara dokunmak üzerineydi. Bu konuda yapılan son pazarlama çalışması da aynı şekilde duygulara dokunan ve Türk halkı için özel bir temaya odaklanıyor: Memleket. Yeni üretilen kutu kolalarda Türkiye’nin dört bir yanından 13 şehrin ismi yer alıyor. Bu aslında biraz riskli bir tema çünkü en ufak bir detayı unuttuğunuzda sosyal medyada linç yeme durumuyla karşılaşayabiliyorsunuz fakat şu ana kadar alınan geri dönüşler bu yönde bir tepkinin olmadığını gösteriyor.

“Bir Başkayız Biz” adı verilen bu kampanyanın diğer önemli kısmı ise, “fijital pazarlama” dediğimiz real ve dijital pazarlamanın bir arada kullanılması. Şöyle ki; yeni Coca-Cola kutularında şehir isimlerinin yanı sıra karakter görselleri de yer alıyor. Bu karakterleri firmanın uygulamasına okuttuğunuzda kutudaki şehrin güzelliklerini uygulama üzerinde artırılmış gerçeklik teknolojisiyle görebiliyorsunuz. Bu fikir sosyal medyada bir trend yaratırsa diğer firmaların da kısa vadede bu atılımları yaptığını görebiliriz fakat ben bunun şu aşamada olacağını çok fazla düşünmüyorum çünkü teknoloji olarak gerçek ve dijital dünya arasında henüz tam entegrasyon bulunmuyor. Yine de Coca-Cola gibi dev bir firmanın artırılmış gerçeklik ve fijital pazarlamaya dair bu yatırımları bize uzun vadede önemli mesajlar sunuyor. Teknolojideki gelişmelerle birlikte bağlantılılık (connectivity) sisteminin daha iyi olduğunu göreceğiz ve o aşamada bu fikirler çok daha yaygın olarak kullanılacak. Öte yandan Coca-Cola’nın böyle bir çalışma yapması gerekiyordu çünkü sektöründeki liderliğini pekiştirmesi için geleceğin çalışmalarını sektörde kendi başlatması gerekiyor.

Diğer taraftan, teknoloji çalışmalarından bağımsız olarak memleket vurgusunun başarılı olduğunu düşünüyorum. Toplumumuzda tanışılan bir kişiye ilk sorulan sorulardan birinin “nerelisin?” olduğunu düşünürsek Coca-Cola bu açıdan önemli bir başlığa değinmiş.
Bu çalışma bizlere iki önemli mesaj sunuyor: Pazarlama çalışmalarında odağı hedef kitleye göre belirlemek ve teknolojinin geleceğini bu çalışmalara entegre etmek. Bu sayede hem güncel satış hedeflerinize ulaşabilir hem de sektörünüzdeki uzun vadeli konumunuzu güçlendirebilirsiniz. Bu güç, size oyun kurucu olma fonksiyonunu da verecektir. Sahip olacağınız fonksiyonla sektördeki kartları da siz dağıtacak, müşterinin gözünde sektörle özdeşleşen firma haline geleceksiniz.

%d blogcu bunu beğendi: