KİŞİSEL GELİŞİM

Sinirli Anlarınızda Kendinizi Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?

Yazının ana mesajını ilk cümlede direkt olarak verip yazıyı ona göre şekillendirmek daha iyi olacaktır. Aslında sinirli olduğunuz anlarda aşırı reaksiyon gösteriyorsanız bu durum bir sürecin yansımasını gösterir. Yakın zamanlı olarak yaşanan bazı olaylar canınızı sıkmıştır ve söylemek istemediğiniz ya da söyleyemediğiniz için o reaksiyonları kendinizde saklamışsınızdır. Bardağı taşıran son damlayla birlikte ise karşıdaki umursanmadan içteki o bütün öfke karşı tarafa akıtılır. Bunun önüne geçmek için ise anlık değil, hayatınızın genelinde kullandığınız tekniklerinizin olması gerekiyor. Benim bu konudaki en büyük iki yardımcım; meditasyon ve kendimle konuşmak.

Meditasyonun bu konudaki en büyük katkısı, çevremdekilerin kendi yarattığım ambiansta standart birer unsur olduklarını düşünmemi sağladı. Dolayısıyla birisi ters bir şey söylediğinde ya da davranışta bulunduğunda sinirlensem bile aklıma onların hayatımdaki yeri geliyor. Esas savaşın kendi içimde, kendi düşünce ve irademle olduğunu hatırlayıp ani reaksiyon vermekten vazgeçiyorum.

Bu konudaki diğer çözümüm olan kendimle konuşmak ise bana özgürlük alanı tanıyor. Kendimle konuşurken kendi ütopyamda gibi hissediyorum ve sinirlendiğim kişilere bir şey söylediğimde hiçbir sansür uygulamadan hepsini söyleyebiliyorum. Bu olayı kendi içimde çözmek yerine arkadaşlarıma anlattığımda eksik noktalar bırakabilirim, beni haksız bulabilirler ya da istemediğim başka şeyler söyleyebilirler ki bu da mevcut sinirimi daha da artırabilir. Bu nedenle, belli periyotlarla içimde biriken öfke parçacıklarını ruhumun derinliklerine salmak iyi hissettiriyor ve birilerine patlamamın önüne geçiyor.

Uyarı yapmam gereken bir durum ise, yaptığınız bu sakinleşme çalışmaları karşı tarafın sizi pasif görmesine olanak vermemeli. Yine gereken noktalarda insanlarla aranız bozulabilir, iletişiminizi kesebilirsiniz fakat bunlar anlık ve şiddetli reaksiyonlarla olmamalı. Bunu koruyamadığınızda kendinize zarar vermenizin dışında insanların konuşmaktan ya da problemlerini anlatmaktan çekindiği biri haline de gelebilirsiniz. Özellikle sosyal hayatınızda bu durum büyük problem yaratabilir.

NOT: Meditasyon ve kendimle konuşmak benim için başarılı iki teknik olsa da bunun herkeste geçerli olacağını iddia etmek abartı olabilir. Bu ikisi size uygun gelmiyorsa, mümkün olduğunca içinizdekileri akıtabileceğiniz ve sizi normal şartlarda sakin kalmaya yöneltecek aktivitelere odaklanın. Çünkü anlık öfkeli çıkışlarınızın temelini çözmeden problemin kendisini çözmek pek mümkün olmayacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: