HOBİLER

Şarkıları Tekrar Dinledikçe Sevmek

Pek çok tarzdan müzik dinleyen biri olarak halen bir şarkıyı ilk dinleyişimde pek kabullenemiyorum. O şarkıyı benimseyebilmem için birkaç kez dinlemem gerekiyor. Youtube’daki yorumları okudukça bu durumun sadece bana has olmadığını fark ettim. Aslında çoğu kişi, dinlediği şarkıyı ilk seferinde pek beğenmezken sonrasında sevmeye başlıyor. Bu konu ilgimi çekti ve bir süre düşündükten sonra bunun iki durumla ilgili olduğunu düşünmeye başladım: İnsanlığın içindeki alışma özelliği ve olumlu&olumsuz ön yargısı.

İlk olarak konfor alanına bağlılık konusuna değinelim. İnsan, yapısı gereği değişime kapalıdır fakat bir süre sonra o değişimi kabullenmeye başlar. Bu her konuda geçerlidir. İşte o ilk dinleyiş, değişimin geldiği andır. Bu nedenle ilk dinleyişte kabullenilmez. Sonrasında ise şarkıya alışmaya başlarız ve güzel gelir. Çok fazla dinlediğimizde bıkmamız ise tüketim toplumu ve/veya şarkının lirikalite+melodi kalitesinden kaynaklanmakta. 30-40 yıl önce yapılan şarkıların halen dinlendiğini fakat mevcut şarkıların birkaç ay içerisinde ritmini kaybetmesini de bu kapsamda değerlendirebiliriz. O dönemlerde bu kadar çok parçaya erişmek mümkün değildi, haliyle müzisyenler de yaptıkları eserlerin az ama öz olmasına dikkat ediyorlardı. Bir şarkıyı ilk dinleyişte beğenmek ya da beğenmemek konusundaki bir diğer önemli unsur ise olumlu&olumsuz önyargılar. Bu durum daha çok, önceden dinlediğimiz müzisyenlerle ilgili. Önceki deneyimlerimiz kendisiyle ilgili bize bir anekdot verir ve yeni şarkılarını da ilk dinleyişte bu kapsamda değerlendiririz.

Bazen tüm bu denklemin dışında durumlar da oluşabilir elbette. Daha önce dinleyip şarkılarını beğenmediğimiz birinin yeni şarkısıyla duygusal bağ kurup ilk dinleyişte sevmeye başlayabiliriz fakat bunlar genellikle düşük olasılıklı durumlardır. Özellikle de insanların duygularına hitap eden bir şeyler yapmak istiyorsanız bu döngünün önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer kendinizden izler taşıyan, hikayeleştirilmiş ve karşı tarafla bağ kuran işler yaparsanız hedef kitlenizin alışma süreci daha da kısalıyor ve çabuk tüketmeyip çalışmalarınızı uzun vadeli olarak koruyabiliyor. Sadece sanat değil, bazen bir satış-pazarlama çalışmasında dahi bu döngüyü ele almanın size önemli çıktılar sağlaması mümkün. İleride hayatınızın çeşitli noktaları birleştiğinde nasıl bir katkı sağladığını daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: