HOBİLER PSİKOLOJİ

Sadece Emojiyle Yanıt Vermek Kabalık Mıdır?

Teknolojinin ve iletişim biçimlerinin değişmesiyle birlikte olaylara verdiğimiz reaksiyonlar da değişmeye başladı. Belki 20 yıl önce çok saçma gözükebilecek durumlar şu anda birer metafor olarak çok daha büyük anlamlar içerebiliyorlar. Nitekim sosyal mecralarda konuşurken sadece emojiyle yanıt vermek de bunlardan biri. Bazen karşı tarafın anlattığı olayla ilgili hislerinizi yansıtmaya yarayan emojiler, bazen de karşı tarafa bir mesaj vermenize yarıyor. İşte dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de burası. Emojiler yoluyla vermek istediğiniz mesaj, karşı tarafla daha önce kurduğunuz iletişime bağlı olarak kabalık belirtisi olarak görülebiliyor.

Bu konuda yaşanabilecek iletişim problemlerinin önüne geçmek için kişisel olarak şöyle bir planlama uyguluyorum; eğer birebir olarak yakın olduğum bir arkadaşımla ya da yakın arkadaşlarımdan oluşmuş bir grupla konuşuyorsam emojinin öncesinde 1-2 kelime de olsa eklemeye çalışıyorum. Konuşma akışına göre “onaylamak için tamamdır ya da anlaştık, güldüğümü gösteren bir kelime vs.” belirlenen bu kelimelerle en azından kapanışı hissettirdiğimi düşünüyorum. Yakın arkadaşımlarından biri değilse ve konuşmanın bitmesini istiyorsam (ya da en azından artık konuşulacak konu kalmadıysa) 1-2 cümleyle konuşmayı sonlandırmaya giden süreci atmış oluyorum. Sonrasında da zaten temel ifadelerle konuşma sona eriyor. Sanırım sadece emojilerle yanıt verdiğim tek mesaj türü, konuşmayı bitiriş kalıplarıyla birlikte sohbet bittiğinde son mesaj oluyor.

Belki çok temel bir konu değil fakat iletişimle ilgili de içerikler yazdığım için bu konuya yer vermek istedim çünkü karşı tarafın duygularını etkileyen her durum iletişimde önem arz ediyor. Dolayısıyla, -özellikle de çok yakın olmadığınız insanlarda- bu konu size yaklaşımını etkileyebileceği için en azından 1-2 kelime ya da cümleyle daha yumuşak (soft) bir kapanış yapmak daha iyi olabilir. Yakın arkadaşlarınızla olan iletişiminizi siz kendi aranızda belirlemiş olduğunuz için onların buna takılıp takılmayacağını ise zaten biliyorsunuzdur.

%d blogcu bunu beğendi: