google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Rota Önerileri

Rota Önerileri #6 – Japon Bahçesi

Burayı ilk olarak birkaç yıl önce parkın karşısında yer alan Baltalimanı Kemik Hastanesi’ne gittiğimde fark etmiştim. Sonra başka bir gün yolumu denk getirip gittim ve benim için İstanbul’daki farklı bir yere sahip oldu. Yani şöyle ki, Yıldız Parkı gibi her zaman uğradığım bir yer değil fakat hiç gitmemiş birine en azından bir kere gidip görmesini önereceğim bir ambiansa sahip. Özellikle de her yerin kalabalık olduğu bu şehirde genellikle tek tük insanların olduğu bir parka zaman ayırmaya değer. Parkın ön plana çıkan unsurları ise Japon bitki kültürünü tanımak adına çok sayıda Japon bitkisinin olması.

Tabi ki herkes Bitki Koruma mezunu kadar derinlemesine inceleyecek değil, sonuçta benim de ilgim bitkilerin estetik görünümünden ibaret fakat Japon bitkileri ve ağaçlarının oluşturduğu farklı görüntüler görülmeye değiyor açıkçası. Her ne kadar Sakura döneminde gitmek çok daha keyifli olsa da havaların güzel olduğu her dönemde güzel bir vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Girişlerin ücretsiz olduğu park; hafta içi 19.00, hafta sonu da 17.00’de kapanmakta.

Eğer arkadaş(lar)ınızla birlikte yarım günlük bir vakit geçirmeyi planlıyorsanız Japon Bahçesi’nden sonra 42T’yle Muallim Naci Caddesi durağında inip Ortaköy’de kumpir yemek de iyi bir etkinlik planı parçası olabilir. İlk paragrafta Bahçe’nin Baltalimanı Kemik Hastanesi’nin karşısında olduğunu belirtmiştim, otobüs de hastane durağından kalkıyor, bu nedenle durağın oldukça yakın olduğunu söyleyebilirim. Son olarak, burada bir otobüs hattının övücülüğünü yapmak ne kadar uygun olur bilemedim fakat Boğaz hattından giden bir 42T otobüsü deneyim olarak turist otobüsleriyle kapışır. Tabi bu kapışmada, otobüsün genellikle çok kalabalık olmamasının da etkisi büyük.

%d blogcu bunu beğendi: