KARİYER PSİKOLOJİ

Psikolojide Farklı Kariyer İmkanlarını Keşfedin

Ülkemizde Psikoloji ve PDR bölümlerinin avantajlarından biri, üniversitede müfredat olarak en iyi hazırlanmış bölümlerden ikisi olması. Bu bölüm mezunlarının psikoloji tarihi, kuramların çeşitleri ve onların nasıl uygulanabileceğiyle ilgili sağlam birikimi vardır, ayrıca bunları uzman seviyesinde mesleklerinde kullanabilirler. Öte yandan, çok fazla mezun olmaya başladığı için –en azından mezun olunan ilk yıllarda- bu birikimin kıymeti bilinmez. Umarız bu sistemsel problem çözülür fakat öte yandan fark yaratabileceğiniz başka alanlar da bulunuyor, bunlara da odaklanmak kariyeriniz açısından önemli sonuçlar getirebilir.

Bu kariyer imkanlarından ilki, mini-terapiler geliştirip yurt içi ve yurt dışında kendi markanızı yaratmak. Örneğin, firması kriz sürecinde olan bir CEO bu süreci psikolojik olarak nasıl atlatabilir? Sahnede yaşadığı bir problem üzerine uzun bir süre konser vermemeyi düşünen sanatçının bu düşünceden kurtulması nasıl sağlanabilir? Sizler, geliştireceğiniz tekniklerle bu insanların daha iyi yaşam koşullarına ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer tekniklerinizin gerçekten size has olduğunu ve işe yaradığını görürlerse viral reklam sayesinde danışanlarınız sizi çok daha geniş kitlelere ulaştıracaktır.

Bu konuda bir başka kariyer opsiyonu ise direkt firmalara bağlı olarak çalışmak. Özellikle de tasarım ve inovasyon ekiplerinde Psikoloji/PDR mezunlarına ihtiyaç artacak çünkü bu departmanlardaki hayal kurma operasyonlarını sizi gibi empati yeteneği yüksek bölüm mezunları yapabilecek. Tabi bunu yapabilmeniz için 101 seviyesinde de olsa tasarım ve mühendislik bilmeniz gerekecek, multi-disipliner olmanın önemi bu gibi anlarda ortaya çıkıyor. Psikoloji ve PDR’nin iş dünyasındaki bir diğer yansıması ise, insan kaynaklarının dönüşümüyle birlikte olacak. Önümüzdeki yıllarda insan kaynaklarının mevcut yapısı dağılıp kurumiçi girişimcilik ve yetenek yönetimi gibi alt dallara odaklanılacak. Sizler şimdiden bu iki konuda yapacağınız çalışmalarla insan kaynaklarının dönüşme sürecini yönetebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen tüm kariyer imkanlarında ortak bir özellik var: Kendinize birkaç ufak uzmanlık alanı daha eklemek. Bu durum aslında günümüzün temel gerekliliklerinden birisi. Bu nedenle, uzmanlığınızın dışında pek çok alanda hobi seviyesinde okumalar yapmaya çalışın. Bu okumalar size sonraki aşamalarda çeşitli kariyer imkanları sunacak. Yazıdaki örnekler iyi birer kariyer imkanı olsa da farklı alanlarda bu gibi onlarca örneğin olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla direkt olarak bir fırsata odaklanmak yerine öncesinde kendinizi psikolojide uzmanlaştırıp mümkün olduğunca farklı bilgileri öğrenmeye çalışmak yeterli olacaktır. Sonrasında zaten kariyer fırsatlarınızın kendiliğinden önünüze çıktığını göreceksiniz.

%d blogcu bunu beğendi: