KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Pek Çok İlkokul Mezunu Üniversite Mezunlarından Nasıl Daha Fazla Kazanıyor?

Evinize bir boya ustası çağırdığınızda bütün boya işlemleri için –çeşitli kriterlere bağlı olarak- ortalama 500-1000 lira arası talep eder. Sanayi sitelerinde CNC Kayar Otomat makinelerini yöneten ustalar aylık ortalama 7-8 bin lira kazanır. Aynı şekilde, bir tesisat ustası da –yine yapılacak işlerin büyüklüğüne bağlı olarak dönem dönem değişmekle birlikte- günlük ortalama 250-300 lira gelir elde eder. Peki, çoğu ilkokul ya da ortaokul mezunu olan bu meslek sahipleri nasıl olur da orta düzey yönetici maaşına yakın gelir elde eder? Bunun ana sebebi belli; bilgiyi yorumlayabilme gücü.

Örneğin, manşon ya da T dirsek sizin gözünüzde iki liralık basit bir parça olarak gözükebilir. Oysa ki tesisat ustasının gözünde onlar büyük bir cevherdir. Tesisattaki problemlere bağlı olarak bu cevherler mücevhere dönüşür ve yüzlerce liralık işin halledilmesini sağlar. Başka bir örnek; siz boya yaptığınızda duvarda iz kalabilir ya da boyalar yere taşarak temizlik konusunda uzun uğraşlar gerektirebilir. Oysa ki boyacının kendi tekniği vardır ve bunu uyguladığında hem boya damlaları zemine akmaz hem de duvarda iz kalmaz. Benzer durum CNC Kayar Otomat’ın tüm problemlerini çözebilen ustalarda da geçerli. Bu mesleklerin sahiplerinin fark yaratmasını sağlayan şey, kendi “know-how”larını sunması. Ellerinde bilgiyi yorumlama gücü var ve bu güç kendi habitatında katma değer yaratıyor. İşte yeni mezun olarak sizin uygulamanız gereken strateji de tam olarak bu. Hangi alanda fark yaratacaksınız? Çevrenizdeki insanlar sizi neyin uzmanı olarak tanıyacaklar? Diplomanın anlam kazanabilmesi için ilk olarak bu temel soruları cevaplayabilmeniz önemli.

Burada şunu da kabul etmeliyiz, elbette “cevheri mücevhere çevirme kabiliyetini” karar verdikten sonra bir günde elde etmeyeceksiniz. Yukarıda sözü geçen meslek sahipleri okulu bıraktıktan sonra 12-13 yaşında mesleğe atılıp yıllarda öğrenme sürecinden geçtiler. Sizin avantajınız ise, her bilginin dijitalde olduğu bir dönemde yaşadığımız için teknik bilgiyi kavrama süresi kısaldı. Bu imkanı değerlendirmek fazlasıyla önemli. Eğer kendi uzmanlığınızı yaratıp ona yorumlama gücü katarsanız diploma o zaman anlam kazanır. Bu noktada diplomayı sıfır, uzmanlığı bir olarak görün. Ustaların yeni mezundan daha fazla kazanma sebebi, sizden bir adım fazla olmaları. Eğer siz mezuniyetin yanına uzmanlığı eklerseniz o zaman ustaların dokuz adım önüne geçebilirsiniz. Nitekim bunu tam olarak yapabilen kişilerin önemli şirketlerde üst düzey yönetici, kurumsal firmalarla çalışan danışman ya da ses getiren işler yapan bir start-up’ın kurucusu olduğunu düşünürsek aradaki dokuz seviyenin ne anlam ifade ettiği daha net anlaşılacaktır. Tabi ki bu mesleklerde de üniversite mezunu olmayanlar olabilir fakat diplomanın anlam kazanması sizi bu noktalara taşımasına bağlıdır.

%d blogcu bunu beğendi: