Kurumsal hayat hiçbir şekilde ilgini çekmiyor ve o dünyada çalışmayı hiçbir şekilde istemiyorsun. Tek amacının, o kurallara uymayacağın bir düzen yaratmak olduğunu düşünüyorsun. Bunun için her türlü fedakarlığa hazırmışsın, düşüncelerin o yönde. Peki gerçekten böyle mi? Onu başarmak için gerçekten kararlı mısın?

İyiden iyiye kilo almaya başladığını düşünüp içten içe kilo vereceğini söylüyorsun. Diyet planların kafanda hazır, yarın başlayacakmışsın. Birkaç ay sürdürürsen eski formunu yakalarmışsın, bunları sen düşünüyorsun. Süper plan. Peki, onu başarmak için gerçekten kararlı mısın?

Aslında değilsin. Pek çok şey istiyorsun fakat hiçbirisi senin için vazgeçilmez kararlar değil. Öyle olsaydı kararlarını hayatının merkezine alırdın. Onları başarmayı, nefes almak kadar isterdin. Gerekirse okulu bırakırdın, günde dokuz saat mesai yapmamak için kendi işinde 13 saat çalışmayı göze alırdın, yıllarını bedava çalışmaya harcardın, yine de kurumsal hayata ihtiyaç duymayıp kendi işini kurabilirdin. Yapmadın. Gerçekten kilo vermek isteseydin o diyet planı senin için hayatın tek amacı haline gelirdi. Koşmak, yaşamının en önemli aktivitelerinden biri haline gelirdi. Ama olmadı, çünkü günlük rutinlerin senin için kararlarından çok daha değerli. Çünkü senin kararların, seni daha ileriye taşıyacak kadar güçlü değil. Kurumsal firmanın yapacağı iş teklifine kadar geçerli senin kararlılığın. Kilo verme kararlılığın da akşam yemeğinde göreceğin mantıyla birlikte çöpe gidecek muhtemelen.

Bu bir motivasyon yazısı değil. Zaten motivasyon gibi değerli bir olgu, üç yüz kelimeyle elde edilmez. Bu bir içsel hesaplaşma yazısı. Kendi kararlarınla, kendi hayatınla, kendine olan saygınla hesaplaşmanı isteyen bir yazı bu. Gerçekten ihtiyaç duymadığın hiçbir şeye karar verme. Verdiğin kararların da her zaman arkasında dur, bedeli ne olursa olsun. Böylece hem senin kendine olan saygın artar, hem de çevrendekilerin sana olan saygısı. Bu nedenle aldığın kararları şimdi tekrardan gözden geçir. Hangileri senin için hayati önem taşıyor? Hangilerini yapmazsan kendini kafeste gibi hissedeceksin? Hangilerini yapmadığında dünya senin üzerine geliyormuş durumunu yaşayacaksın? Bunları bilmezsen sonuna kadar gideceğin tutkuların da olmaz. Ne diyordu Mustafa Kemal Atatürk: “Zafer, ‘Zafer Benimdir’ diyebilenindir. Başarı ise ‘Başaracağım’ diye başlayarak sonunda ‘Başardım’ diyebilenindir.”

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: