KARİYER

Networkünüzü Geliştirmenin 5 Yolu

1)Linkedln’i Aktif Kullanmak: Linkedln, özellikle blog kısmıyla son dönemde daha fazla network imkanı sunmakta. Birilerini tanımadan eklemek pek işe yaramaz fakat insanların bloglarınızı okuyup profillerinde paylaşması, bunu sürdürdüğünüz takdirde size geri dönüşler sağlayacaktır. Bu blog yazılarını Linkedln içerisinde keşfetmek de kolaylaştığı için insanların sizin içeriklerinizi görüntüleme şansı da artmış durumda. Bunu değerlendirmek, sonrasında kendi sektörünüzden ya da farklı sektörlerden insanları tanımanıza olanak sağlayacaktır.

2)Fuar ve Zirvelere Katılmak: Bu maddede bir püf nokta bulunuyor, o da şu; bu etkinliklere gittiğinizde amaç etkinliği izlemek değil, insanlarla iletişim kurmak olmalı. Teknik bilgilerin neredeyse tamamını internetten bulabilirsiniz, buradaki önceliğinizi insanlara vermelisiniz. Bunu içi dolu bir tanıtım eşliğinde yaparsanız her etkinlikten birkaç kişiyi network hanenize eklemiş olarak ayrılabilirsiniz.

3)Twitter’ı İşinize Dahil Etmek: Twitter, her şeyin dakikalar içerisinde yayılabildiği bir mecra. Yazdığınız bir bilgi eğer gerçekten dikkat çekici unsurlar içeriyorsa saatler içerisinde milyonlarca kişiye temas edebilirsiniz. Bu nedenle, kendi sektörünüzle ilgili yorum, analiz ve diğer çalışmalarınızı Twitter’la entegre etmeniz önem taşıyor. Uzmanlaşmak istediğiniz konuyla ilgili düzenli olarak paylaşımlar yaptığınızda sektörünüzdeki kişiler de sizi tanımaya başlayacak ve karşılıklı network imkanı oluşacaktır. Özellikle Linkedln ve Twitter’ı birbiriyle tamamlayıp, Twitter’ı biraz daha Linkedln’in özeti gibi kullanırsanız iki platformdan da önemli çıktılar alabilirsiniz.

4)Kaliteli Arkadaş Çevresi Oluşturmak: Yapacağınız çalışmaları ve o çalışmaların sonuçlarını doğrudan etkileyen unsurlardan birisi; mevcut arkadaş çevreniz. Eğer arkadaş çevreniz kaliteliyse size yapacağı geri dönüşlerin yanı sıra bir şekilde farklı yerlerden edindiği networkleri de sizinle paylaşacaktır. “Senin bu konuda çalışan şöyle bir arkadaşım var ya, bir fikir alışverişi yapan bence” gibi cümleler de genellikle bu kaliteli arkadaş çevresinden çıkmaktadır. Bu nedenle, başarılı bir iş hayatının temeli olan networkü oluşturmadan önce arkadaş çevrenizi de gözlemlemelisiniz.

5)Mevcut Networkünüzle Düzenli İletişim Kurmak: Bu aslında hem yeni networklerin kapısını açarken hem de bir tamamlayıcı rol üstleniyor. Kongreler, fuarlar, arkadaşlarınız ya da dijital mecralar sayesinde tanıştığınız insanlarla belli aralıklarda iletişim kurun. Buna okulunuzdaki akademisyenler ya da staj yaptığınız yerin yöneticileri de dahil. Bayramlarda, doğum günlerinde ya da hayatlarında önemli bir değişiklik olduğunu öğrendiğinizde bununla ilgili birkaç cümlelik mesaj atmanız, o insanların sizi hep iyi bir şekilde hatırlamasını sağlar. İleride başkalarıyla sizin hakkınızda konu açıldığında “İyi insandır ya, kıymet bilir. Tanışmanı öneririz.” gibi cümlelerle sizin hakkınızda iyi mesajlar verirler. Böylece olası iş ve proje imkanlarında rol oynarken diğer insanlarla tanışıp onları da networkünüze eklemenizde katkı sağlarlar.

%d blogcu bunu beğendi: