Hobiler

Neden Koleksiyon Yapmalısınız?

Hayatta büyük hedefleri olup bunlar uğruna mücadele edenlerin yanı sıra bir de kendince ufak zevkleri olup bunlar için emek verenler var. Bu ikisi bazen aynı kişilerde de olabiliyor. Bahsettiğimiz emek verilen ufak zevklerden birisi koleksiyon. Büyük hedefler kadar olmasa da (koleksiyonerliği meslek haline getirenleri hariç tutuyorum) kendi içinde ayrı bir aurası var ve insana tatlı bir yaşam hevesi veriyor. Bunu hem kendi yaptığım koleksiyonları biriktirme sürecinde yaşadım hem de diğer koleksiyon yapan insanların yaşantılarından gözlemledim.

Bu konudaki örneklerden biri, geçende şehir tiyatrosunda yaşandı. Zihni Göktay’ın başrol oynadığı Cibali Karakolu sona erdikten bir süre sonra çıkışta bir tiyatrosever Zihni Göktay’ın yanına gidip Lüküs Hayat’ın broşürünü imzalattı. (Zihni Göktay, 28 yıl başrolünü oynadığı Lüküs Hayat’a Ekim 2012’deki son oyunla veda etmişti.) Zihni Hoca broşürü imzalarken; “Bu broşür artık kaç kişide vardır bilemem, bence şanslısın bunu artık daha da özenli bir şekilde sakla.” dedi. Tiyatroseverin başka bu şekilde biriktirdiği broşür var mı bilmiyorum ama muhtemelen bu durum tatlı bir hatıra olarak hayatında yer edinecektir.

Ben de benzer bir koleksiyonu farklı alanlarda yapmaya çalışıyorum; forma, eski edebiyat dergileri ve unutamadığım konserlerin biletleri de bu koleksiyonun en ön plana çıkan kategorileri arasında. Mesela koleksiyonumdaki formalardan birini o takımın futbolcusuna imzalatmak ya da eski edebiyat dergilerinin yazarlarıyla bir şekilde sohbet edip sonunda dergiye imza almak benim için güzel ve özel birer hatıra. Özellikle de bu gibi konularla ilgi duyan başka insanlarla denk geldiğinizde aranızda müthiş bir sinerji yaratabiliyor.

Yazının başında da belirttiğim gibi, koleksiyon yapmak size müthiş bir yaşam enerjisi vermez, onun için biraz daha büyük çaplı hedefler gerekiyor fakat koleksiyon yaşamınıza farklı bir tat katar. Koleksiyonun ürünlerini ararken harcarken enerji ve o parçaya ulaşma süreci insana ayrı bir keyif verir. Yaşamınızda can sıkan bir sadelik hissediyorsanız koleksiyon yapmak işte bunun önüne geçebilir.

%d blogcu bunu beğendi: