Başarıya giden yolda pek çok önemli kriter olsa da kişisel olarak başarı için en değerli bulduğum kriter; her sabah kalktığında seni yataktan kaldırma motivasyonuna sahip bir iş yapıyor olmak. Bu işin bir diğer özelliği ise, kişiyi aynı zamanda merak duygusuna sürüklemesi. Çünkü sevdiğin işle ilgili hep daha fazlasını öğrenmek istersin, onunla ilgili yeni şeyler öğrenmek insanı mutlu eder. Bu nedenle aslında sevdiğiniz işi keşfetmeden önce, bir de merak ettiğiniz alanı bulmak büyük önem taşıyor.

Bu konuyu kendimden bir örnekle daha iyi açıklayabilirim. Payeplon’da içerik üretimine odaklanmadan önce çalıştığım tam zamanlı ve freelance işlerin ikisinde de yetkinliğim vardı ve iyi bir verim sağlıyordum fakat her sabah beni keyifli bir şekilde yataktan kaldırma motivasyonuna sahip değillerdi. Bana verilen bir görev vardı, onu yapıyordum ve süreç bitiyordu. Payeplon’daki içerikleri üretirken ise inanılmaz bir merak var. Gıdanın geleceğiyle ilgili daha fazla makale okumak, hayata kalıpların dışında bakan insanların düşüncelerine daha fazla odaklanmak ve yaşanan durumları oluşturan zemin üzerine daha fazla kafa yormak.. Bunların hepsi beni birer keşif ürünü olarak heyecanlandırıyor ve okudukça kendi alanımda daha iyiye gittiğimi, başarıya daha da yaklaştığımı hissettiriyor. Bugün dönüp baktığımda, muhtemelen önceki işlerimde bu hissi tadamayacaktım çünkü hayatta bir şeyler üretmek ya da iz bırakmak için çıkacağım merak serüvenine beni göndermiyordu.

Bu merak serüvenine henüz öğrenci ya da yeni mezunken çıkmak çok değerli. Çünkü önünüzde gözden çıkarabileceğiniz bir zaman dilimi var. Bu süreçte, neyi bilmenin sizi heyecanlandırdığını keşfetmeye çalışın. Sizi hep standart tutan, hiçbir şekilde merak duygunuzu kamçılamayan işlerde muhtemelen hiçbir zaman zirveyi göremeyeceksiniz. Hatta zirve şöyle dursun, hayatınız boyunca sürekli mutsuzluk ve monotonluk hissi yaşama riskiniz bulunuyor, bunu kendinize ve hayatı birlikte paylaşacağınız insanlara yapmayın. Biraz deneyip yanılarak, biraz farklı şeyleri deneyimleyerek merak duygunuzu harekete geçiren o alanı bulabilirsiniz. Sonrası ise sürekli araştırma, çok çalışma ve başarı basamakları..

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: