KARİYER Kimya Mühendisliği MÜHENDİSLİK

Kompozitin Sunduğu Kariyer Fırsatları

Şu anda pek çok endüstride geçerli olan bir kural var: Ürününü mümkün olduğu kadar ince, esnek ve sağlam hale getir. Dolayısıyla pek çok sanayi kolundaki AR-GE çalışmaları buna dayalı olarak gelişiyor. Bilgisayarların giderek küçülmesi ve yakın gelecekte Moore Yasası’nın sona erecek olması da bu anlayışın bir ürünü. Kompozit malzemeler de bu yaratılmak istenen geleceğin oluşmasında rol alacak en önemli unsurlardan birisi. Çünkü birden fazla malzemenin oluşmasıyla oluşan bu kompozit malzemeler, kullanıldıkları ürünü hafifleştirip diğer taraftan daha sağlam hale getirebiliyorlar.

Bu noktada kompozit malzemelerin bir diğer önemli özelliği ise, genellikle katma değeri yüksek alanlarda kullanılması. Örneğin, bir ton polimerin fiyatı 2 bin dolarken onu polimerik kompozit olarak beyin ameliyatında kullandığınızda çok daha büyük kazançlar elde edebiliyorsunuz. Aynı şekilde, elyaf ve reçineler de kompozit malzeme olarak otomotiv başta olmak üzere pek çok sektörde önemli bir geleceğe sahip. Bunların yanı sıra izolasyon, akıllı şehirler, görüntüleme sistemleri gibi çok farklı alanlarda da kompozit malzemelerin kullanılma potansiyeli bulunuyor.

Bu konudaki esas problem ise, bu malzemelerin geliştirilmesi aşamasında yeterli AR-GE mühendisinin olmaması. Tabi bu sizin için bir fırsat anlamına da geliyor. Şu anda pek çok alanda kompozit malzemelerin kullanılmasıyla katma değer oluşturulabilecek fırsatlar varken bunu geliştirecek mühendisin piyasada bulunamaması sebebiyle yapılamıyor. Sizler bu konudaki gelişmeleri takip edip yurt dışında konuyla ilgili çalışma yapan mühendislerin sistemlerini öğrenebilirsiniz. Özellikle de sağlık, inşaat ve elektrik-elektronik sektörlerinde kompozitlerin daha farklı türlerinin geliştirildiğini göreceğiz, çünkü bu sektörlerde ürünlerin hafif ve daha dayanıklı olmasına aşırı şekilde ihtiyaç duyuluyor. Bu durumu kendinize bir kariyer fırsatı olarak görüp fark yaratabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: