1) Kendi İçinde Kategorilere Ayırdığınız Arkadaş Grupları Oluşturmak: Bu madde sadece keyfinizin olmadığı anlarda değil, genel bir zaman dilimini kapsıyor olsa da keyfiniz kaçık olduğunda büyük bir fayda sağlıyor. Mantık şöyle; en çok konuşmayı sevdiğiniz konuları sıralayın ve ayrı ayrı bunları konuşabileceğiniz arkadaş grupları oluşturun. Bu gruplarla tabi ki o konuların dışında da konuşabilirsiniz fakat birbirinizle esas konuşma motivasyonunuz ortak ilgi alanınız olsun. Mesela ben kötü hissettiğimde müzik muhabbeti yaptığımız grupla bir muhabbet açıp tekrardan ritmimi bulabiliyorum, çünkü oradaki insanların o tutkusu bana enerji veriyor. Ya da çizgi romanlarla ilgili bir grupla Avengers-Thanos tartışmasını yapmak o anda kafaya taktığım şeyin o kadar da canımı sıkmamasını sağlıyor. Yakın arkadaşlarınızla bu gibi hobilerinizi çok detaylı konuşamayacağınız için –size değer verdikleri için anlattığınızda dinleseler de açıkçası sıkılırlar ve bunu hissettiğinizde siz de hobinizi konuşmaktan pek keyif almazsınız- bu gibi arkadaş grupları oluşturmak size hem normal zamanda hem de keyfinizin bozuk olduğunda yardımcı olabilir.

2) Rutininizin Dışında Farklı Bir Aktivite Yapmak: Spesifik olaylar dışında keyifsizliğin en büyük nedenlerinden biri de hep aynı döngüyü yaşamak. Aynı meşguliyetler, aynı vakit geçirme aktiviteleri ve aynı düzen bir süre sonra insanı daraltıp keyifsizliğe itebiliyor. Bu nedenle belli periyotlarda var olandan farklı aktiviteleri hayatınıza ekleyin. Örneğin, önemli yarışlar olduğunda Veliefendi’ye gitmek benim için böyle bir aktivite. Kola ve patatesimi alıp atları hem padokta hem de yarışta izlemek, jokeylerin o yarış içi stratejilerini gözlemlemek, bahis oynayanların gözündeki kazanma hırsı ve birbirleri arasındaki konuşmalarına şahit olmak farklı bir deneyim katıyor. Bu gibi aktiviteleri sürekli olarak yapmak anlamının yitirilmesine neden olur fakat belli zaman aralıklarında yapıldığında o gün keyifsizlik varsa üzerinizden alabilme gücüne sahip.

3) Kendinizi Ait Hissedeceğiniz Alanlar Yaratmak: Bu madde, sanırım keyifsiz olduğum anlarda benim için en geçerli terapi görevini görüyor. İstanbul’da yıllar içinde belli noktalar belirledim ve keyifsiz hissettiğimde o an bu noktalardan birine gitmeye eğilimli oluyorum. Rota Önerileri serisini de aslında bu noktalardan yola çıkarak hazırladığımı söyleyebilirim. Üsküdar’daki Kuzguncuk Merdivenleri ya da Eminönü’nde Sağır Han gibi yerler hem manzaraları hem de yıllar içinde bende oluşturdukları anlamlarıyla artık keyfimi yerine getiren birer dost haline geldiler. Sizler için de bu şekilde çevrenizdeki herkesten kaçmanızı sağlayacak noktalar bulmak iyi bir çözüm olabilir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: