“Keşke o insanla çıkmasaydım?”, “Keşke o işte çalışmasaydım”, “Keşke seni dinleseydim”… Bu liste böyle devam edebilir. Peki kendinize şunu da sorar mısınız; eğer bu hataları yapmasaydınız onların hata olduğunu nasıl bilebilirdiniz? Ömür boyu çevrenizdekilerin tavsiyeleriyle mi yaşayacaktınız? Evet, o hatalar sizi yıprattı fakat aynı zamanda olgunlaştırdı. Artık geçen seneki siz değilsiniz, farklı birine bürünmeye başladınız. İşte “büyümek” tam olarak böyle bir şey, sahip olduğunuz hataların öğrettiği kavramın adı da “hayat deneyimi.”

Elbette o acıları yaşarken yaptığınız davranışa bir öğrenme süreci olarak bakabilmeniz mümkün değil. Verdiğiniz hatalı karar sizi üzüyor ve bunu yapmamış olmayı diliyorsunuz, o an için bu çok normal. Önemli olan birkaç gün sonra olayları gözünüzün önüne getirip yapacağınız sorgulamada artık “keşke” demekten vazgeçmek. Bazen bu hatalarınızın yaptırımı olabilir tabi ki onu yaşamak can sıkıcı fakat yaptırımı olmazsa öğretme etkisi de pek olmaz, dolayısıyla hatalarınızın sonucu da sizi karamsarlığa itmesin. Ayrıca böyle anlarda ortaya çıkan “ben demiştim”ciler vardır, onlara da ödün vermeyin. Hayatları boyunca onlarca tavsiye veriyorlar ve bir tanesi çıkıyor, geri kalanları ne yapacağız? O yüzden insanların canınızı bu konuda sıkmasına hak tanımayın, bu sizin kendi hayatınız ve burada bolca eksiniz ve artınız olacak. Eğer eksilerden ders çıkarıp artıya çeviriyorsanız doğru yoldasınız demektir, yola devam edin.

Başarılı girişimcilere baktığınızda o başarıdan önce onlarca proje batırdıklarını görebilirsiniz. Bunun sebebi, o başarısız projelerden çıkardıkları dersler sayesinde en doğruya ulaşabilmeleridir. Aslında başarılı oldukları girişimde de mükemmel değillerdir fakat mükemmele en çok yaklaştıkları dönemi yakalamışlardır. Sosyal yaşantımız da bu şekilde. Her zaman hatalar yapmaya, keşke diyebileceğimiz davranışlarda bulunmaya devam edeceğiz. Eğer onlara takılı kalmak yerine öğrenme sürecimizin birer parçası haline getirirsek hayat deneyimini o kadar fazla elde edebiliriz. Çevremizdekilerin ne dediğinden ziyade, bizim kendimizi geliştirip geliştiremediğimiz önemli.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: