1)Bu Hayattaki Yaşam Amacınızı Hatırlayın: Hayat görüşü ne olursa olsun, her insanın bir yaşam amacı vardır. Bazıları bunu erken yaşta keşfedip peşine düşer, bazıları uzun süre onun arayışına devam eder. Özellikle değersiz hissetmek gibi durumlarda bu yaşam amacınızı hatırlayın. Ona erişme isteği sizde kamçı etkisi yaratacaktır. Eğer henüz keşfedemediyseniz bu döneminizi bir fırsat olarak görün ve arayışa başlayın. Çünkü bu arayış yaşam amacını bulmakla başlasa da sonrasında sizi kendini tanıma, var oluşunuzu anlamlandırma ve dünyayı yorumlayabilme gibi farklı noktalara getirecek. Tüm bunları yaşarken beyninizdeki negatif düşünceler zaten sizden bağımsız olarak gidecek.

2)En Yakınınızda Olan Birkaç Arkadaşınızı Düşünün: İnsanın kendisini değersiz hissetmesinin öncelikli nedenlerinden biri, en yakınındaki dostlarından beklediği ilgiyi ve empatiyi görememesi. Bunun sizde geçerli olup olmadığını öğrenmek için en yakınınızdaki arkadaşlarınızı düşünün. Dertlerinizi önemsiyorlar mı, bir şey anlattığınızda aktif bir dinleyici olarak anlattığınıza katılıyorlar mı? Bunları yapmıyorlarsa –aranızdaki iletişimin kuvvetine bağlı olarak- kendileriyle konuşup bu isteğinizi dile getirebilirsiniz. Çünkü burada oluşan bir problem değersiz hissetmekte görüldüğü gibi pek çok konuda canınızı sıkacaktır.

3)Seçimlerinizi Sorgulayın: Bazen geçmişte alınan bir karar ya da yapılan bir seçim, hafif pişmanlıklar içerdiğinde değersiz hissetmenize neden olabilir. Bunu ölçmek için, yakın zamanlı kararlarınızı sorgulayın. Eğer değersiz hissetmenizin nedeni bu seçimlerden biriyse ona göre yeni kararlar alarak bu psikolojiden sıyrılabilirsiniz.

4)Yeni Alışkanlıklar ve Farklı Bakış Açıları Edinin: Tam olarak değersizlik değil fakat aynı rutinlerin içerisinde kaldığınızda bir süre sonra can sıkıntısı ve bundan kaynaklı içsel problemler yaşamanız mümkün. Bu nedenle, hayatınıza belli dönemlerde irili ufaklı da olsa yenilikler katın. Farklı dünya görüşlerindeki insanlarla iletişim kurun, daha önce yapmadığınız hobilerle ilgili araştırmalar yapıp en azından fikir edinin. Bunlar sizi kutunun dışına çıkarıp yaşam amacınızı bulmanız için de yardımcı olacak. Yakın arkadaş seçimlerinizi yaparken bu maddeyi de oraya dahil edebilirseniz mutlu ve kendisini değerli hisseden bir birey olmanız çok daha mümkün.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: