KARİYER

Kariyerinizi Şekillendirecek Listeyi Yapmak

Bir hedef belirleyip onun peşinde gitmek sonuç getirir, bu doğru. Fakat o hedefi en doğru şekilde belirlemek için altyapısını kurmanız gerekiyor. Bunu bir yönüyle yemek seçimine benzetebiliriz aslında. Ispanak yapmadan önce ritüel olarak “bugün bir yeşillik yapayım” denir. Aynı şekilde kuru fasulye yapmadan önce de “uzun süredir bakliyat pişirmedim, bugün onlardan birini yapayım” düşüncesiyle hareket edilir. Bunun herkeste aynı olduğunu elbette iddia edemeyiz fakat genel işleyiş böyledir ve hedeflerinize sağlıklı bir şekilde ulaşmanız için ideal yollardan biridir.

Bu örneğin verdiği bir diğer mesaj şu; liste hazırlamak size hedeflerinize gitmeniz için bir vizyon sunar. Mesela sadece para kazanmak için üniversite okuyan birisi aslında çok doğru yolda değil. Evet, üniversite okumak para kazandırabilir fakat hayattan tek beklentisi para kazanmak olan birine engel oluşturur. Bunun yerine al-sat ticareti gibi daha farklı öncelikler edinmeli. Ya da yazar olmak istediğini söyleyen birisi bunun öncesinde o tutkunun yollarını düşünmüş olmalı. Hayali bir dünya kurup orada olaylar canlandırmak ve bunu bir mesai gibi her gün saatlerce yapmak gerçekten keyif verecek mi? Bunu yapma motivasyonu neler olacak?

Konuya bir de kendi hayatımdan bir örnek verebilirim. Payeplon aslında iki buçuk yıl önce kurduğum bir siteydi fakat siteye düzenli içerik eklemek yaklaşık iki aydır yaptığım bir şey. Bunun sebebi ise, kendi listemi yaptığımda beni keyiflendiren tek şeyin yazmak ve anlatmak olduğunu fark ettim. Ne iş yaparsam yapayım bunlar hep bir şeyler anlatmak üzerine olmalıydı. Başka bir sitede kendi düşüncelerimi tam olarak yansıtamayacağım için de Payeplon’u bu şekilde değerlendirmeye karar verdim.

Sizlere de bu konudaki önerim, öncelikle sizi neyin kamçıladığını bulmaya çalışın. Bunun da yolu pek çok şeyi yazıp liste haline getirmekten geçiyor. Bu listedeki maddeler birbiriyle alakasız olabilir, zaten bu sayede esas yeteneklerinizi keşfedeceksiniz. Kendi listemde film yapımcılığından müzisyenliğe kadar çok geniş skalada görevler yer alıyordu. Bunlar hep üzerinde düşündükçe kendisini belli etti ve bir zaman sonra hangi alanda yoğunlaşabileceğimi anlamaya başladım. Bu süreç hemen herkeste aynı şekilde gelişmekte. Tıpkı yemek örneğinde olduğu gibi, önce o alt türü bulmanız gerekiyor. Sonrasında mevcut koşullara göre o alanın çeşitli dallarında çalışabilirsiniz. Çok net hedef koyduğunuzda esnek düşünmeniz zorlaşır ve bu durum alanınızla ilgili fırsatları görmenizi engeller.

%d blogcu bunu beğendi: