Kariyer planlama, üniversitenin başlarından itibaren başlayan bir süreç. Bu nedenle her zaman en iyi planı yapmanız pek mümkün olmaz çünkü o dönemlerde her şeyi doğru yapamazsınız. Bu yaşlarda hayat tecrübesi henüz tam olarak oluşmamıştır ve yaşanan olaylar karşısında verilecek refleksler de bazen yanlış olabilir.* Bunun önüne geçmek için mümkün olduğunca farklı deneyimleri hayatınıza katmanız gerekiyor. Üniversite kulüplerinde görev almak bu deneyimler arasında önemli başlangıçlardan biri fakat bu süreçte bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Bu noktalardan biri, üniversite kulüplerinin hayatınızdaki yerini doğru kurgulamak. Eğer hali hazırda uğraştığınız bir şeyler varsa görev aldığınız üniversite kulübü bu konuda önemli katkılar sağlayabilir. Kulüpte birlikte görev aldığınız arkadaşlarınız sayesinde kendi çalışmalarınıza ekip arkadaşı bulabilir, onların kişisel tecrübelerini bir bakış açısı olarak kendinize katabilirsiniz. Aynı zamanda etkinliklerinize gelen kişilerle düzenli diyalog kurarak onları hem networkünüzün bir parçası hem de mentor olarak görebilirsiniz. Öte yandan, tüm bunları yaparken üniversite kulübüne sadece bir aracı olarak bakmalısınız. Eğer gerçekten uzmanlaştığınız bir alan ya da yaptığınız çalışmalar yoksa yukarıdaki avantajlar çok anlam ifade etmez. Bu nedenle üniversite yıllarının başından itibaren ana hedefiniz hep bir şeylerde uzmanlaşmak ya da projeler üretmek üzerine olsun. Üniversite kulüplerini de bu çalışmaları besleyen kaynaklardan biri olarak görmelisiniz. Bu sayede hem üniversite kulübü için daha saygın biri haline gelirsiniz hem de kulübün size katma değerli kazanımları olur.

Bu gibi öncelikler yapmak size uzun vadede hayatı daha doğru bir şekilde değerlendirme imkanı sunar. Ayrıca bu şekilde yaşayan insanlar her zaman algıları daha iyi yönetir. Örneğin, üniversite kulübü olarak etkinliğinize çağırdığınız biriyle sohbet ederken projelerinizden ya da uzmanlıştığınız alandan bahsedebilirseniz sizi “sektörünün gelecekteki önemli isimlerinden biri olmaya aday” gözüyle bakar, aksi takdirde “ilgili bir öğrenci” olarak kalırsınız. Bu sadece etkinliğinize çağırdığınız kişiler değil, genel olarak iletişim kurduğunuz pek çok insanda geçerli. İnsanların söyledikleriyle çevresini ikna edebilmesi büyük oranda bu gibi püf noktalarla başlamakta.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: