Dil kursuna ilk başladığımda en çok dikkatimi çeken şey, sınıftakilerin birbiriyle konuşma konusundaki çekingenliği olmuştu. Herkes bütün gramer konularını defterine yazıyor, kitaptaki metinleri okuyor fakat konuşma kısmında çok fazla aktif olmak istemiyorlardı. Burada bir acayiplik vardı çünkü bu insanların hepsi, İngilizce’yi öğrenmek isteyip bunun için para ödemişlerdi. Sonrasında kendileriyle konuştuğumda bunun çekingenlikle ilgili olduğunu söylediler. Yanlış konuşmayı ya da konuşma esnasında kelimeleri unutmayı kendilerine yakıştıramadıkları için bunu tercih etmemişlerdi. Nitekim kur bittiğinde teorik açıdan iyi durumda olsalar da konuşmada çok iyi noktaya ulaşamamışlardı.

Bu durum, İngilizce’yi öğrenme konusunda en büyük problemlerimizden birisi. Çaresi ise “zorundaymış gibi hissetmek.” Yurt dışına giden birinin kısa sürede oranın dilini öğrenmesini sağlayan şey, buna mecbur olmaları. Dolayısıyla ilk başta hatalar yaparak, cümleleri bazen alakasız şekilde kullanarak kendilerini geliştiriyorlar ve bu hatalar onları dilde gittikçe kusursuzlaştırıyor. Çünkü İngilizce ile Matematik işleyiş olarak çok benzer özelliklere sahip. İkisinde de kuralları kolaylıkla öğrenebilirsiniz fakat onları pratikte yerine koymadığınız sürece hiçbir anlam taşımıyorlar.

Bu nedenle, mümkün olduğunca teoride bildiklerinizi konuşarak yansıtmaya çalışın. İlk başta hatalarınız olacak, bildiğiniz kelimeleri kullanmayı unutacaksınız ya da karşı tarafın cümlelerini tekrar etmesini isteyeceksiniz, bunlar çok normal. Çünkü konuşma, İngilizce için daha önce aşina olduğunuz bir seçenek değil. İlk başlarda bu aşinalığı kazanana kadar hatalar azalarak da olsa devam edecek.

Bu süreçte bir arkadaşınızla her gün 10 dakika konuşmak bile sizi bir süre sonra önemli bir noktaya taşıyacaktır. Bu arkadaşınızı en yakınlarınızdan seçmek problem olabilir, çünkü aranızdaki bağdan dolayı genellikle bir noktadan sonra konu goygoya evrilir ve sizin İngilizce konuşma hevesiniz kırılabilir. Bu nedenle, İngilizce konuşmak gibi pratikleri gelişiminize önem vereceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızla yapmanız daha iyi olacaktır. Hem böylece onlar da sizden bir konuda yardım isteyebilir, bu şekilde kendi aranızda kazan-kazan sistemi geliştirmiş olursunuz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: