İLİŞKİLER

İlişkilerde Güven ve Sosyal Medya Şifrelerini Paylaşma Korelasyonu

Günümüzde pek çok şey değişirken ilişkilerin dinamikleri de bu değişimi yaşamaya başladı. Nasıl ki sosyal medya sayesinde ilişkiler başlayabiliyorsa aynı sosyal medya sayesinde çeşitli kırılmalar da yaşanabiliyor. Sosyal medya şifrelerini paylaşmak bu konudaki önemli başlıklardan birisi. İlişkideki iki tarafın farklı bakış açılarıyla yaklaştığı bu durum, karşılıklı olarak düşüncelerin anlaşılamamasından dolayı pek çok kez problemler yaratmakta. Bu problemleri çözmenin yolu ise bakış açılarının nedenlerini anlamaktan geçiyor.

İlk olarak bu talebi yapan kişinin bakış açısına odaklanırsak; burada bir “bilme” ihtiyacı yatıyor. Kimlerle konuşuyor, kendisine söylenmeden konuşulan birileri var mı, gözden kaçırdığı detaylar neler; tüm bunları merak ediyor. Elbette bunun altında bir güvensizlik de bulunmakta. Sevgilisinin başka birileriyle de konuştuğunu düşünen birey, bir şekilde bu hissini bastırmak için kendi içinde kanıt istiyor fakat bu durum oluştuğu anda bazı şeyler kopmaya başlıyor aslında. Karşı taraf şifresini vermek istemediğinde çok daha büyük reaksiyonlar verebiliyor, diğer alanlardaki davranışları değişebiliyor ve neticesinde eski aurayı kaybettikleri bir ortam oluşuyor.

Burada akla şu gelebilir; “madem gizleyeceği bir şey yok, karşı taraf da şifreyi paylaşsın işte”. Normal hayatımızda bu mantık geçerli olsa da ilişkilerde olaylar biraz daha farklı işliyor. Çünkü orada duygular ön planda ve şifreyi istediğiniz kişi kendisine güvenilmediğini hissettiğinde ilişkide kırılma noktalarından biri yaşanmakta. O andan sonra şifreyi paylaşsa da aslında ilişki eski enerjisinden uzaklaşmaya başlıyor, çünkü şifrenin istendiği taraf sevgilisinin kendisine o kadar da içten güvenmediğini hissediyor.

Elbette bunun tersi de olabilir, sonuçta herkesin ilişkisi kendi içinde farklı dinamiklere sahip. Birbirlerine güvenip karşısındakinin merak ihtiyacını gidermek isteyen çiftler bu şifre paylaşımlarını yapabilirler fakat genellikle bu istek daha sonrasında çeşitli problemlere neden olmakta. Bu nedenle kişisel olarak düşüncem, eğer gerçekten merak ediyorsanız bunu direkt ya da dolaylı olarak karşı tarafa sormanız. Eğer karşılıklı olarak tam manasıyla güven ve sevgi oluştuysa karşı taraf da kendisine yazılan mesajları ya da konuştuğu şeyleri sizinle paylaşmaktan imtina etmeyecektir. Endişe ettiğiniz gibi hayatında başka birileri varsa da açıkçası bunu jest, mimik ve davranışlarından yakalamak mümkün.

%d blogcu bunu beğendi: