Sapyoseksüellik, kelime tanımı olarak “zeka hayranlığı” şeklinde nitelendirilebilir. Kendileri için ikili ilişkilerde öncelikli faktörün zeka olduğunu belirten bu kategorideki insanlara göre, karşıdaki kişinin kendisi için ideal olup olmamasını da zekasını hangi oranda kullandığına bağlı olarak karar verilmektedir. İşte en büyük soru işaretlerinden biri burada oluşuyor. “Zeka hayranlığı” ile kast edilen nedir? Bilimsel çalışmalar yapması mı yoksa geniş ölçekli olarak pek çok konuda bilgi sahibi olması mı?

Öncelikle bu konudaki yanlış anlaşılmalardan birisi, sapyoseksüellikte tamamen zekanın ön plana çıkarıldığının düşünülmesi. Sapyoseksüeller için de dış görünüm, konuşma şekli ve aranızdaki aura gibi faktörlerin rolü vardır fakat zeka da önemli bir yer kapsamaktadır. Burada zeka ile kast edilen ise bilimsel konularda çalışması değil, mümkün olduğunca farklı alanlarla ilgili bilgi sahibi olması. Tabi bu ilgi alanlarını söylerken sadece tanım yapmayıp karşı tarafın da ilgisini çekmek gerekiyor. Bu açıdan biraz pragmatizmle de bağdaştırabiliriz. Kimse “ben faydacıyım ve bana sadece faydalı olacak şeyler söyleyin” demez fakat pek çok insan pragmatist olduğunu söyler.

Sapyoseksüellik şu anda bir trend unsuru gibi gözükmüş olsa da yakın zamanda çok daha geniş bir biçimde ilişkilerde rol oynayacak. Çünkü artık pek çok insan hayallerinin peşinden gidip kendi işlerini yapıyor ve bu da ikili ilişkilerde dikkat çekmekte. Bu durum daha da artacak ve insanlar hem kendi alanlarını yaratıp hem de daha çeşitli konularda donanımlı olacaklar. Bu durum sadece oradan öğrendikleri bilgileri aktarmaları için değil, birlikte olduğu insana daha kaliteli şekilde yaklaşması için de büyük önem taşıyor.Bu durum şunu gösteriyor; sapyoseksüellik sadece kağıt üzerinde kalmayıp gerçek hayatta da ikili ilişkilerin önemli bir unsuru olmuş durumda. Tek fark, direkt değil dolaylı bir unsur. Önümüzdeki yıllarda çeşitli değişimlerle çok daha etkili olacağı ise yukarıdaki kısımda nedenleriyle belirtilmişti, bu nedenle şimdiden kendinizi geniş ölçekte geliştirip bunu kelimelerinizde kullanabilirsiniz. Sadece karşı cinsle ikili ilişkiler değil, hayatın pek çok aşamasında ikna edici bir kimliğe bürünmenizi sağlayacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: